İlkokul öğretmenlerinin derslerinde dijital içeriklerden yararlanma durumları
Primary school teachers' situations about making use of digital content in their lessons
- Tez No: 591044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÖKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ilkokul sınıf öğretmenlerinin dijital içerikleri kullanım durumlarının farklı boyutlarıyla incelenmesi temel amaç edinilmiştir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı kapsamında durum çalışması modelinden yararlanılarak yürütülmüştür. Araştırma verileri 2016-2017 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde üç hafta süreyle yapılandırılmış gözlem formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Aydın Merkez Efeler ilçesinde bulunan tam donanımlı 40 ilkokul arasından amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen 9 ilkokuldaki 1. ve 2. sınıflar ve bu sınıflarda eğitim-öğretim faaliyeti yürüten öğretmenler oluşturmuştur. Gözlem yapılan dersler Türkçe, Matematik ve Hayat Bilgisi dersleri ile sınırlandırılmıştır. Gözlem formunda yapılandırılmış nicel yapıdaki maddelere ilişkin veriler SPSS 17.0 paket programı aracılığı ile yüzde ve frekans dağılımları alınarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle kodlanmış ve belirlenen kodlar dikkate alınarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öncelikle sınıf büyüklüklerinin dijital içeriklerin kullanımı için istenen düzeyde olmasa da genel olarak uygun olduğu görülmüştür; ancak öğretmenlerin dijital içeriklerden eğitsel amaçlı yararlanma durumlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin dijital içeriklerden yararlanma yeterliliklerine bakıldığında dijital içerik kullanımı sonrasında öğrencilere içerikle ilişkili görevler veren pekiştirme amaçlı etkinliklerin düşük olduğu gözlenmiştir. Öğretmenlerin dijital içeriklerden yararlanma yeterlilik düzeylerinin yüksek olduğu, dijital içerikleri sınıf seviyesine uygun seçtikleri ancak kullandıkları içerikleri diğer derslerle ilişkilendirme düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Dijital içeriklerin öğrencilerin konuyla ilgili bilgi edinmelerine katkı sağladığı, derse olan ilgiyi, katılımı artırdığı ve öğrencilerin dikkatini çektiği gözlenmiş ancak öğrencileri işbirlikli öğrenmeden çok bireysel öğrenmeye yönlendirdiği belirlenmiş ve bu bağlamda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it's mainly aimed to investigate primary school teachers' using digital content with different dimensions. This research was carried out by using case study model within the scope of qualitative research approach. The research data were obtained by using a structured observation form for three weeks in the second semester of 2016-2017 academic year. The sample group of the study consisted of teachers from the first and second grades in 9 primary schools and the teachers carrying out education activities in these primary school which were determined as purposeful sampling among 40 fully equipped primary schools in Efeler district of Aydın. The observation classes are limited to Turkish. Maths and social (life) sciences courses. The data on quantitative items structured in the observation form were analyzed and interpreted by taking percentage and frequency distributions through SPSS 17.0 program. The qualitative data were coded by descriptive analysis method and interpreted by taking into account the determined codes. As a result of the research, it was found that the classroom sizes were generally suitable for the use of digital contents, although not at the desired level. However, it is determined that teachers are less likely to use digital content for educational purposes. In terms of teachers' competence to benefit from digital content, it is observed that the activities aimed at reinforcing by giving content related tasks after using digital content are low. It's determined that teachers had high of proficiency using digital content, they choose the digital content in accordance with the grade level but the level of associating the content with the other courses is low. It is observed that it contributes to the students' learning about the subject, increased the interest, participation and attracted the attention of the students, but it's determined that it directs the students to individual learning rather than cooparative learning and suggestions are developed in this context.