İşbirlikçi tüketime katılımın sağlayıcı ve yararlanıcı yönünden anlamı çerçevesinde motivasyon ve engelleri
Motivations and obstacles of participating in collaborative consumption with the meaning of provider and utilizer perspective
- Tez No: 591051
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM NURTANIŞ VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde artan ekonomik krizler ve sistem sorunlarına yönelik tepkiler, tüketicileri yeni tüketim biçimleri arayışına itmiştir. Internet ve akıllı telefon ile teknolojinin getirdiği altyapı sayesinde tüketiciler paylaşım ve işbirliğine dayanan yeni tüketim biçimleri yaratmıştır. Bilişsel devrimin hız kazanması ve gündelik insan yaşamına adapte olması, farklı sosyo-ekonomik gruplardan tüketicileri bir araya getiren paylaşım ekonomisi ve işbirlikçi tüketim uygulamalarını da hızla artırmaktadır. Çalışmada keşifsel araştırmalardan olan nitel yöntemlerden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgu bilimle desenlenmiştir. Uygulama çalışması, dünyada ve Türkiye'de önemli kullanım düzeyine ulaşan Blablacar yolculuk paylaşım hizmeti kapsamında 16 hizmet tüketicisi ile yapılmıştır. Veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak işbirlikçi tüketimin Türkiye'de kavramsal ve motivasyonel düzeyde farklı bir bakış açılarına sahip olduğu ve mevcut literatürü desteklemenin ötesinde engel ve motivasyon temelinde kültürel değerlere bağlı olarak kültür ve güven etkenlerinin ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today's responses to increasing economic crises and system problems have led to the searh for new forms of consumption in the future. With the Internet and smartphone, technology is being developed and sharing and new Technologies have been created. The cognitive revolution is expected to accelerate and adapt to everyday human life, bringing together different socio-economic groups. The study used qualitative methods from exploratory research. In this improvement, the research was designed with fact science from qualitative research designs. Blablacar journey sharing service along with 16 service centers. The data were analyzed by content analysis. As a result, Turkey's conceptual and motivational level consumption property, where there is a different view angle and support available beyond literatüre and motivational barriers depending on the options in the forefront of culture and trust factor.