Pirimidin türevi dihidroksamik asit ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pyrimidine derived dihydroxamic acid and metal complexes
  1. Tez No: 591050
  2. Yazar: AKİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan çalışmada, benzourasilden başlanarak benzourasilasetohidroksamik asit ve geçiş metal kompleksleri sentezlendi. Sentez bölümü iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada sırasıyla benzourasil'den dietil benzourasildiasetat ve benzourasildiasetohidroksamik asit elde edildi. İkinci aşamada ise metal asetatlar ile ligantın tepkimeleri ile metal kompleksleri hazırlandı. Elde edilen bileşiklerin yapıları, elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, Kütle spektroskopileri ve termik analiz çalışmalarıyla aydınlatıldı. Çalışmalar sonucunda, metal:ligant oranının bütün kompleksler için 1:1 olduğu ve komplekslerin farklı sayılarda su molekülü içerdikleri belirlendi. Ligant ve komplekslerin, üreaz inhibisyon kapasiteleri Weatherburn yöntemiyle belirlendi. Ligant üreaz inhibisyonuna sebep olmazken kompleksler içinde en yüksek inhibisyona Cd(II) kompleksi sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, benzouracylacetohydroxamic acid and transition metal complexes were synthesized starting from benzouracil. The synthesis section consists of two stages. In the first step, diethyl benzouracildiacetate and benzouracildiacetohydroxamic acid were obtained from benzouracil. In the second step, metal complexes were prepared by reaction of metal acetates and ligands. The structures of the compounds were characterized by elemental analysis, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy and thermal analysis. As a result of the studies, it was determined that the metal:ligand ratio was 1:1 for all of the complexes and the complexes contained different numbers of water molecules. The urease inhibition capacity of ligands and complexes was determined by Weatherburn method. The Cd(II) complex caused the highest inhibition among the complexes while the ligand did not cause urease inhibition.