Özel güvenlik işletmelerinde stratejik insan kaynakları yönetimi kapsamında uygulanan kaizen (sürekli iyileştirme) faaliyetlerinin özel güvenlik görevlilerinin performanslarına etkileri
The effects of the kaizen (continuous improvement) activities applied in the scope of strategic humanresources management in private security enterprises to the performance of private security officers
  1. Tez No: 591054
  2. Yazar: FATİH TEMELKURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, özellikle 20. Yüzyılda yaşanılan küresel boyuttaki olaylar neticesinde Japonya ve Japon şirketlerinin sağlamış olduğu başarı ve üstünlüklerin sırrı olarak görülen kaizen konsepti araştırmamızın merkezi konumunda değerlendirilmiştir. Kaizen (sürekli iyileştirme) uygulamalarının ülkemizde faaliyet gösteren özel güvenlik işletmelerinin vizyon, misyon, hedef ve amaçları doğrultusunda kullanımı, stratejik insan kaynakları yönetimi kapsamında icra edilen uygulamaları, kaizen ve performans ilişkisi hakkında araştırma ve incelemeler yapılması amaçlanmıştır. Kaizen faaliyetlerinin özel güvenlik çalışanlarının performanslarına olan etkilerini belirlemek hedeflenmiştir. Bu çalışma betimleyici nitelikte olup, öncelikle literatür taraması yapılmış sonrasında ise özel güvenlik görevlisi kimlik kartı bulunan ve aktif olarak çalışmakta olan özel güvenlik görevlileri ve yöneticileri ile toplam 150 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Ankette stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları, kaizen uygulamaları ve çalışan performans algısı ölçekleri kullanılmıştır. Anket verileri SPSS programı yardımıyla incelenmiş, araştırma sonucunda Kaizen faaliyetlerinin, stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve çalışan performans algısını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının da çalışan performans algısını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, kaizen concept, which is seen as the secret of the success and superiority of Japan and Japanese companies as a result of global events especially in 20th century, has been evaluated as the center of our research. It is aimed to make use of Kaizen (continuous improvement) applications in line with the vision, mission, goals and objectives of the private security enterprises operating in our country, the applications carried out within the scope of strategic human resources management, and to conduct research and analysis on kaizen and performance relationship. It is aimed to determine the effects of Kaizen activities on the performance of private security employees. This study is descriptive and firstly a literature search was conducted and then a questionnaire was conducted with 150 security personnel and managers who have an active security officer ID card and who are actively working. Strategic human resource management practices, kaizen practices and employee performance perception scales were used in the survey. The survey data were analyzed with the help of SPSS program. As a result of the research, it was seen that Kaizen activities had a significant and positive effect on strategic human resources management practices and employee performance perception, and strategic human resource management practices had a significant and positive effect on employee performance perception.