Fatma Karabıyık Barbarosoğlu'nun hikâyelerinde sosyal meseleler
The social issues in the stories of Fatma Karabiyik Barbarosoğlu
  1. Tez No: 591068
  2. Yazar: TUBA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Fatma Barbarosoğlu'nun hikâyeleri incelendiğinde karşımıza çok çeşitli sosyal meseleler çıkmaktadır. Bunlar tezimizde inceleniş sırasına göre iletişimsizlik, konuşma ihtiyacı, yalnızlık, başörtüsü,“imaj”düşkünlüğü, yazar-okuyucu-eleştirmen ilişkileri, medya ve toplum, ahlâkî bozulmuşluk, toplumsal değişim, çevre sorunları, kadınlar, fakirlik-gerilik-sefalet, yaşlılık, maddeye bağlılık, gelin-kayınvalide ilişkileri ve terördür. Yazarın hikâyelerini yazdığı zaman dilimine bağlı olarak işlediği sosyal meseleler değişmektedir. Örneğin 90'lı yılların sonu ve 2000'li yılların başında yazdığı hikâye kitaplarında ağırlıklı olarak işlenen sosyal meseleler iletişimsizlik, yalnızlık, başörtüsü gibi meseleler iken 2013 yılında yayınladığı Rüzgâr Avı kitabında ve 2017 yılında yayımlanan son hikâye kitabı Mutluluk Onay Belgesi'nde işlenen sosyal meseleler farklılaşmıştır. Bu kitaplarda başörtüsü meselesi farklı bir hâl almış,“imaj”kaygısıyla başını örten kadınlar eleştirilmiştir. Ayrıca son kitaplarında yazar sosyal medya konusunu da ağırlıklı olarak işlemiş, bu konuya eleştirel bir bakışla yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
When Fatma Barbarosoglu's stories are reviewed,we face a great variety of social problems. According to the order of examination in our thesis, these are lack of communication, need to talk, loneliness, hijab,“image”addiction, writer-reader-reviewer relations, media and society, moral corruption, social change, environmental problems, women, poverty-deficiency-misery, elderliness, substance dependence, bride-mother in law relations and terror. One of the situations during our work which has called our attention is the alteration of the social issues which the author discusses depending on the era during which the author wrote the stories. For instance, the social issues predominantly discussed at the end of the years of 1990's and at the beginning of the years of 2000's are issues such as lack of communication, loneliness and hijab, whereas the social issues in her book Rüzgâr Avı, published in 2017 and in Mutluluk Onay Belgesi which is the last story book published in 2017, the social issues have been differentiated. In these books, the issue of hijab, has received a different form, the women who wear hijab due to their concern for image have been criticized. Furthermore, in the latest books, the author has discussed the matter of social media predominantly and approached this stream with a critical point of view.