İlk dönem tefsir otoritelerinden Abdurrahmân b. Zeyd'in tefsirciliği
Abdurrahman b. Zaid as a tafsir authority of early Islamic period
  1. Tez No: 591067
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULHAMİT BİRIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İlk dönemden itibaren İslam'ı anlamak ve yaşamak isteyenler Kur'ân'a yönelmiş ve onun üzerinde yoğunlaşmıştır. Kur'ân'ı anlama çabası bu dönemde meyvelerini vermiş ve ilk müstakil tefsir eserleri telif edilmiştir. Bu müfessirler ve eserleri günümüzde araştırma konusu yapılarak erken dönem Kur'ân tefsirinin nitelik ve nicelik durumu ortaya konmaya çalışılmaktadır. Hadis ilmindeki katı kriterler sebebiyle cerh ve ta`dil âlimlerinin zayıf bir ravi olarak kabul ettiği Abdurrahmân b. Zeyd'in tefsir rivayetlerine müfessirler farklı yaklaşmış ve bir bilgi kaynağı olarak görüp eserlerine almışlardır. Abdurrahmân b. Zeyd'in tefsir rivayetleri incelendiğinde önceki âlimlerden yapmış olduğu nakillerin yanında bazı şahsi yorumlarının da olduğu hatta yer yer bu yönünün ağır bastığı gözlenir. O tebeu't-tâbiîn döneminde Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsir yöntemini en fazla kullanan müfessir olarak görülürken, aynı zamanda şiirle istişhâd yöntemini dönemi itibariyle en fazla kullanan müfessirlerdendir. Meseleye içerik olarak bakıldığında rivayetlerinin genel olarak garibu'l-Kur'ân tarzı lügavi bir şerh niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu tezde bir yandan tefsirciliği hakkında yeterli çalışmalar yapılmamış olan Abdurrahman b. Zeyd bir ilim adamı olarak tanıtılırken öte yandan onun tefsir rivayetlerinin niçin ilk dönem müfessirleri tarafından geniş bir çerçevede nakledildiği konusu değerlendirilmiştir. Bu çerçevede ilk dönem tefsir literatürü içerisinde yer alan fakat günümüze kadar ulaşmayan et-Tefsîr ve en-Nâsih ve'l-Mensûh adlı eserleri bulunan Abdurrahman b. Zeyd'in rivayetleri, tefsir ilminin çeşitli konuları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda hem bir müfessir portresi ortaya konulmuş hem de tâbiûn dönemi sonrası yaşamış olan bir âlimin tefsir metodu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Those who wanted to understand and live Islam from the first period turned to the Qur'an and focused on it. The effort to understand the Qur'an has yielded fruit in this period and the first independent tafsir works have been written. These mufassir and their works are the subject of research today and is being put forward to reveal the quality and quantity of early Qur'an interpretation. Because of strict criteria in the Science of Hadith, cerh and ta`dil scholars considered him a weak ravi but the tafsir narrators have approached the tafsir narratives of Abdurrahman b. Zaid differently and regarded them as a source of information and in included them in their works. The narrations of Abdurrahman b. Zaid are examined, It is observed that there are some personal interpretations in addition to the citation of the previous scholars, and even this aspect is dominant in some places. In the period of Tābiʿ al-Tābʿīn he is seen as the interpretator who used most the Qur'an interpretation by Qur'an method, at the same time he is considered one of the mufassir who used most the method of istishhad(witnessing). In terms of content, it is understood that the narratives in general have Gharib al-Quran style as an eloquent interpretation. In this thesis, on the one hand, while introducing Abdurrahman b. Zaid as a scientist whose tafsir works has not yet been extensively studied, on the other hand, the reason why his tafsir narrations are conveyed in such a wide frame by the first period mufassir are evaluated. Within this framework, the works called al-Tafsir and al-Nasikh wa'l-Mansukh by Abdurrahman b. Zaid's tafsir interpretations which are from the first period tafsir literature but have not survived until today, are evaluated within the framework of various subjects of tafsir science. As a result of this study, both a portrait of a mufassir was put forward and the tafsir method of a scholar who lived after the period of al-Tābʿīn was tried to be revealed.