From postmodernism to metamodernism: Changing perspectives towards irony and metanarratives in Julian Barnes's A History of the World in 10 and ½ Chapters and The Noise of Time
Postmodernizmden metamodernizme: Julian Barnes'in A History of the World in 10 and ½ Chapters ve The Noise of Time romanlarındaki ironi ve üst-anlatılara yönelik değişen bakış açıları
- Tez No: 591092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut tezin amacı, Julian Barnes'ın kurgusal eserlerinde ironi ve üst-anlatılara yönelik değişen bakış açılarına özellikle A History of the World in 10 and ½ Chapters (1989) ve The Noise of Time (2016)'a odaklanarak dikkat çekmek ve onları incelemektir. Bu tartışma Postmodernizm ve Metamodernizm çerçeveleri içerisinden yürütülecektir. Bu iki estetik hareket, Barnes'ın kurgusunda ironi ve üst-anlatıların nasıl kullanıldığına dair değişiklikleri estetik bağlamları açısından değerlendirmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle, bu iki romandaki ironik unsurlar, postmodern ve metamodern araçlar arasındaki farklılıklar ve paralellikler tezin ana tartışma eksenini oluşturacaktır. Barnes'ın en eski (A History of The World in 10 and ½ Chapters) ve en yeni eserlerinden birini (The Noise of Time) kıyaslayarak, Barnes'ın kurgusunda ironi ve üst-anlatılara yönelik değişen bakış açıları, Postmodernizm, Post-Truth ve Metamodernizm'in kuramsal altyapısının yardımıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to point out and explore the changing perspectives towards irony and metanarratives in Julian Barnes's fiction by focusing specifically on A History of the World in 10 and ½ Chapters (1989) and The Noise of Time (2016). This discussion will be located into the larger framework of Postmodernism and Metamodernism. These two aesthetic movements will be discussed in terms of their different approaches to irony and metanarratives in order to contextualize the changes in the ways in which irony and metanarratives are employed in Barnes's fiction. Therefore, the differences and parallelisms between the ironic elements, postmodern and metamodern devices in these two novels will constitute the main discussion of the thesis. Through comparing Barnes's one of the earliest (A History of The World in 10 and ½ Chapters) and latest works (The Noise of Time), the changing perspectives towards irony and metanarratives in Barnes's fiction will be explored with the help of the theoretical background of Postmodernism, Post-Truth and Metamodernism.