Orta ve üst gelir grubuna yönelik toplu konutlarda kullanıcı memnuniyeti farklarının karşılaştırılması: İstanbul örneği
Comparison of customer satisfaction differences in the collective housing for middle income an upper income group: Istanbul example
- Tez No: 591136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK BUDAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında, toplu konutta yaşamayı tercih etmiş kullanıcıların beklentilerinin ne ölçüde karşılandığı, üretilen toplu konutların kullanıcı memnuniyetini sağlama düzeyleri ile gelir durumları arasında nasıl bir ilişki olduğu konuları birçok yönüyle incelenmiştir. Yapılan alan araştırmasında, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından İstanbul'un Tuzla ve Başakşehir ilçelerinde yapılan iki ayrı toplu konut projesinde, orta ve üst düzey gelire sahip kullanıcıların toplu konutta yaşama memnuniyetleri belirli ölçeklerde karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sürecinde analizlerin yapılabilmesi için gereken bilgiler, çeşitli kaynaklardan ve alanında uzun senelerdir çalışıp tecrübe edinmiş yöneticiler ile yapılan görüşmeler neticesinde elde edilmiştir. Yapılan çalışma kapsamında anketlerin sonuçlarına göre sağlıklı çıkarımlar yapılabilmesi için SPSS (Sosyal bilimler için istatistiksel paket) yazılım programı kullanılmıştır. Kullanıcıların memnuniyetlerine etki eden faktörler, 10 soruluk demografik özellikler ve 75 adet sorudan oluşan anket çalışması ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın farklı tiplerde ürettiği konutların bulunduğu bölge açısından tercih durumları, konut alanlarının ve çevrenin güvenilirliği, ulaşım bağlantıları, yapı ve işçilik kaliteleri, konut kullanım alanı, çevre kullanım alanı ile satış esnası ve sonrasındaki hizmetler gibi konular irdelenmiştir. Bu sayede, kullanıcıların memnuniyeti ölçülerinde fikir sahibi olunmuştur. Konut satın alanların beklentilerinin karşılanmasının tespitine yönelik olarak yapılan çalışmanın önemi, bundan sonra yapılacak çalışmalara, karşılaştırma yapılabilmesi için bir örnek oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the master's thesis, the extent to which the expectations of the users who preferred to live in the housing estate were met, the levels of ensuring the satisfaction of the users in the mass housing and the relationship between the income levels were examined in many respects. In the field research conducted by Emlak Konut Real Estate Investment Trust in two separate housing projects in the Tuzla and Başakşehir districts of Istanbul, the satisfaction of the users living in the middle and high-level income in the housing estate was compared at certain scales. The information needed to perform the analyzes during the comparison process has been obtained as a result of interviews with managers who have worked and experienced in the field for a long time. According to the results of the survey, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software program was used to make healthy inferences. Factors affecting the satisfaction of the users, demographic characteristics of 10 questions and a questionnaire consisting of 75 questions, the preference status of the properties of the residences produced by Emlak Konut Real Estate Investment Trust in different types, the reliability of residential areas and the environment, transportation connections, quality of construction and workmanship, housing areas such as the usage area, the environment usage area and the services during and after the sale are discussed. In this way, users have an idea about the satisfaction level. The importance of the study to determine the fulfillment of the expectations of the home purchasers is the fact that the studies to be carried out thereafter constitute an example for comparison.