Bilgi ve inançta ispatlamanın doğası ve arkadaşçıl ateizm
The nature of proving in belief and knowledge and friendly atheism
  1. Tez No: 591135
  2. Yazar: İSMAİL KORKULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, gerekçelendirilmiş bilginin taşıması gereken özellikler, gerekçelendirmenin doğası ve farklı alanlardaki gerekçelendirme türleri üzerinde durulmaktadır. Buna ek olarak gerekçelendirme işleminin duygu ve etikteki yansımaları ve matematiksel paradoksların bir benzerinin ahlaksal yargılarda geçerli olduğu gözler önüne serilerek ahlaksal yargılarda paradoksal durumların üstesinden gelmenin kolay olmadığı gözler önüne serilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde paradoksal düşüncelerin teistler ile ateistler arasındaki teorik çekişmelerin merkezinde yer aldığı gösterilerek duyguların doğası açıklığa kavuşturulmakta ve son yıllarda felsefecilerin gündeminde yer alan arkadaşçıl ateizmin doğasına ilişkin çözümlemelere yer verilmektedir. Arkadaşçıl ateizm, dinsel inanışların ya da ateizmin duyular veya salt akıl yoluyla nihai karara bağlanabilecek türden bir tartışma olmadıkları temelinde ateizmin olası en sempatik yorumunu ortaya koyma girişimidir. Dünyanın nimetlerinin teistler ve ateistler arasında adalet ve hakkaniyetle paylaşımı, insancıl ilişkilerin temellendirilmesi, nefret söylemlerinin ortadan kaldırılması ve daha güzel bir dünyanın yaratılmasında arkadaşçıl ateizm tartışmalarının önemli bir yer işgal ettiği görülmektedir. Bu çalışmayla ahlaksal paradokslar gün ışığına çıkarılarak arkadaşçıl ateizmin en iyi nasıl yorumlanabileceği ortaya konmaktadır. Tüm bu tartışmaların anlamlı bir zemine oturtulması duyguların doğasına ilişkin çözümlemeler yoluyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first part of this study focuses on the characteristics of justified information, the nature of justification and the types of justification in different fields. In addition, the reflections of justification on emotion and ethics and the similarity of mathematical paradoxes are shown to be valid in moral judgments and it is revealed that it is not easy to overcome paradoxical situations in moral judgments. In the second part of the study, the nature of emotions is clarified by showing that paradoxical thoughts are at the center of theoretical conflicts between theists and atheists, and the analyzes of the nature of friendly atheism which has been on the agenda of philosophers in recent years are given. Friendly atheism is an attempt to reveal the most sympathetic interpretation of atheism on the basis that religious beliefs or atheism are not the kind of debate that can be finalized by senses or pure reason. It is seen that friendly atheism debates occupy an important place in sharing the blessings of the world between theists and atheists with justice and fairness, grounding human relations, eliminating hate speeches and creating a more beautiful world. In this study, moral paradoxes are brought to light and how best to interpret friendly atheism is revealed. All these discussions are based on meaningful analysis of the nature of emotions.