Teknik analiz indikatörlerinin performans karşılaştırması üzerine bir araştırma
A study on the performance comparison of technical analysis indicators
- Tez No: 591137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın konusu borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yatırım kararı almasında sıkça başvurduğu teknik analiz indikatörlerinin BİST30 hisseleri üzerinde performanslarını karşılaştırmaktır. Bu amaçla 01.11.2017 ile 03.12.2018 dönemleri arasındaki BİST30 hisse senetleri için teknik analiz indikatörleri kullanılarak fiyat hareketleri incelenmiştir. 27 adet teknik analiz indikatörü baz alınarak BİST30 hisse senetlerinin fiyat analizinde alım satım kararları incelenerek, doğru sinyal sayıları hesaplanmıştır. Daha sonra hisse senetlerinin satırları, indikatörlerin alım-satım sinyal sayılarının sütunları oluşturduğu veri seti elde edilmiştir. Elde edilen bu veri seti üzerinde SPSS kullanılarak kümeleme analizi uygulanmıştır. Kümeleme analizi sonucunda oluşan küme gruplarında en iyi çalışan teknik analiz indikatörleri Electre Yöntemi kullanılarak sıralanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda BİST30 hisse senetlerinde teknik analiz kullanarak yatırım kararı verecek bir yatırımcı bu seçim sonuçlarını değerlendirerek daha fazla yatırım fırsatı yakalayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to compare the performance of technical analysis indicators on BIST30 stocks, which are frequently used by investors who wish to invest in the stock exchange. For his purpose, price movements were analysed for BIST30 stocks between the period on 01.11.2017 and 03.12.2018 by using technical analysis indicators. In the price analysis of BIST30 stocks based on 27 technical analysis indicators, trading decisions were examined and the correct signals was calculated. Then, the data set consisting of the rows of stocks and the columns of the buy – sell signals of indicators was obtained. Clustring analysis was carried out with using SPSS on this data set. The most effective technical alaysis indicators in the cluster groups formed as a result of clustering analysis are listed by using Electre Method. As a result of this resarch an investor who will make investment can make an election about technical analysis indicators for BIST30 stocks and get more investment opportunities.