İslami finans araçlarının girişimcilik niyeti üzerine etkisi: Düzce Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The impact of islamic finance tools on entrepreneurial intention: A research on Düzce University students
- Tez No: 591140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yatırımların ve girişimlerin ülkelerin ekonomilerinin gelişmesi için ne kadar önem arz ettiği malumdur. Bundan dolayı bütün ülkeler gerekli çalışmalarını yapmakta olup yöneticiler kendi ülkelerinin kalkınması, gelişmesi ve diğer ülkelere karşı söz sahibi olabilmesi için her yönüyle girişimcileri desteklemektedirler. Girişimcilerin ve yatırımcıların ise bu süreçte en büyük problemleri elbette kaynak ve sermaye temindir. Bu probleme çözüm olarak devlet teşvikleri verilerek girişimcilerin hayata geçirmek istedikleri fikirler desteklenmektedir. Ülkemizde de birçok ülkede olduğu gibi yatırımcılara kaynak olabilecek finansal araçlar bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bulunan İslami finans kurumları geleneksel bankacılığa alternatif olabilecek yeni araçlara ihtiyaç duyarak çalışmalarına devam etmektedirler. Ülkemizde yapılan bu çalışmaların temel odak noktası Türkiye'de bilinirliği az olan bu araçların tanıtımını yaparak kullanım alanlarını genişletmektir. İslami Finans araçları, yeni iş fikrine sahip olan girişimcilerin ihtiyacı olan kaynakları İslami hassasiyetlere dikkat ederek temin noktasında önem arz etmektedir. Bu çalışmada İslami finans araçlarının girişimcilere finansman kaynağı olma noktasında etkisi araştırılmıştır. Çalışma Düzce Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi çerçevesinde anket tekniğinden yararlanarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; İslami finans araçlarının girişimcilik niyeti üzerinde istatiksel olarak anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin girişimcilik niyeti ile gelir seviyeleri, eğitim düzeyleri ve girişimcilik eğitimleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known how important investments and initiatives are for the development of the economies of the countries. Therefore, all countries are doing the necessary work and managers support entrepreneurs in every aspect so that their countries can develop, develop and have a say against other countries. The biggest problems of entrepreneurs and investors in this process are, of course, resource and capital. By giving government incentives as a solution to this problem, the ideas that entrepreneurs want to implement are supported. In our country, as in many countries, there are financial instruments that can be a source for investors. Islamic finance institutions in the world and in our country are continuing their work by needing new tools that can be an alternative to traditional banking. The main focus of these studies in our country is to expand the usage areas by promoting these vehicles, which have little awareness in Turkey. Islamic finance tools are important in ensuring the resources needed by entrepreneurs with new business ideas by paying attention to Islamic sensitivities. In this study, the impact of Islamic finance tools on the point of funding to entrepreneurs was investigated. The study was carried out on students studying at Düzce University. Data were collected by using the survey technique within the framework of quantitative research method. According to the research results; Islamic finance tools have been found to have a statistically significant effect on entrepreneurial intentions. Again, statistically significant differences were found between the entrepreneurial intention of the students and income levels, education levels and entrepreneurship education.