Fen öğretiminde eğitsel oyun kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi
The impact of educational game use on science achievement, attitudes and remediation of students' misconceptions in science teaching
  1. Tez No: 591139
  2. Yazar: HACİ ALİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada ortaokul 6. sınıf Fen Bilgisi dersinin,“Kuvvet ve Hareket”ünitesinin öğretiminde, Bilgisayar Destekli Oyun etkinliklerinin öğrenci başarılarına, tutumlarına ve bu oyun etkinliklerinin kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini Adıyaman ilinde bir ortaokul da eğitim öğretim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öntest – sontest kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu çalışmada deney (N =30) ve kontrol (N=30) grubu yansız atama ile oluşturulmuştur. Deneysel bir çalışma olan araştırmada Başarı Testi, Tutum Ölçeği ve Kavram Yanılgıları Testi uygulanmış ve son test aşamasında öğrenciler ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde bilgisayar tabanlı istatistiksel paket analiz programı olan SPSS'ten yararlanılmış olup veri analizinde başarı, tutum ve kavram yanılgısı testlerini tanımlayıcı istatistikler (ortalama, frekans ve yüzdelik) ve arasındaki ilişkiyi belirlemek için t-testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulguların analizinden, eğitsel oyun etkinliklerinin kuvvet ve hareket konusundaki akademik başarıyı anlamlı düzeyde değiştirdiği ve öğrencilerin derse olan tutumlarını olumlu yönde etkileyip kavram yanılgılarını giderdiği görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin yapılan uygulamalara yönelik görüşleri olumlu olup, öğrencilerin dersten zevk aldıklarını, eğlenerek öğrendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of computer assisted gaming activities on student achievement, attitudes and the effects of these gaming activities on remediation of the misconceptions in teaching of“Force and Movement”at unit of 6th grade Science Course. The research has been carried out during the first semester of 2014/2015 academic year. The research group of this study is the 6th grade students who are studying at a secondary school in the province of Besni in Adıyaman province. The dependent variables in the research are the students' achievements towards the Force and Movement unit, attitudes towards the science lesson, and misconceptions about the Force and Movement unit. Moreover, the independent variable is the applied teaching method. Data collection tools are formed by achievement tests, attitude scales and misconceptions tests. In data analysis; t-test and one-way analysis of variance were used to determine the relationship between statistics (mean frequency and percentile) complementing success, attitude, and misconceptions tests. The results of the analysis showed that the effect of computer-based gaming activities are significant on the success of 6th grade students, their attitudes towards science lessons and the impact of misguided misconceptions.