Eğitim Bilişim Ağı (EBA) destekli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin cebirsel ifadeler alt öğrenme alanında matematik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of Educational Information Network (EBA) supported instruction on 6th grade students' mathematics achievements and attitudes in algebraic expression sub-learning area
- Tez No: 591169
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) destekli öğrenmelerin, öğrencilerin matematik dersi cebirsel ifadeler konusuna karşı tutumlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Polatlı ilçesinde bulunan bir ilköğretim okulunun 6. Sınıf öğrencileri, örneklemi ise aynı ilköğretim okulunun iki 6. Sınıf şubesi oluşturmaktadır. 6-A şubesi deney grubu (34 kişi), 6-B sınıfı (34 kişi) ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak deney ve kontrol gruplarına ön test, son test ve kalıcılık testi olarak akademik başarı testi uygulanmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak Aşkar (1986) tarafından geliştirilen matematik dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama haftada 5 saat süre ile 6 hafta devam etmiştir. Uygulamadan önce öğrencilerin giriş davranışlarını ölçmek için deney ve kontrol gruplarına cebirsel ifadeler başarı testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Yıllık ders planında ayrılan süreye ve kazanımlara uygun olarak kontrol ve deney grubu için ayrı ayrı ders akış planı hazırlanmıştır. Ders planı deney grubu için EBA'daki mevcut dokümanlar ile kontrol grubunda ise Matematik Ders Kitabı öncülüğünde yapılandırmacı öğretim yaklaşımı ile işlenecek şekilde hazırlanmıştır. Uygulamanın bitiminde, hazırlanan başarı testi ve tutum ölçeği deney ve kontrol grubu öğrencilerine son test olarak tekrar uygulanmıştır. Son testin üzerinden 3 ay geçtikten sonra başarı testi kalıcılığı ölçmek üzere deney ve kontrol grubu öğrencilerine tekrar uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubu son test puanları arasında anlamlı bir farklılık çıkmazken, kalıcılık testi puanlarında deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık oluştuğu gözlenmiştir. Bu durum EBA destekli matematik öğretimi yapılandırmacı yaklaşımla öğretime göre kalıcı bilgiler sağladığı şeklinde yorumlanmıştır. Bu EBA'daki görsel ve işitsel öğelerin dersi zenginleştirdiğini, cebir konusunu somutlaştırdığını, öğrencilerin derse ilgisini çekerek güdülediğini ve olumlu sınıf iklimi oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test son test tutum puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunamamıştır. Ancak hem deney grubu hem de kontrol gruplarında son test tutum puanları ön test tutum puanlarından anlamlı derecede düşük çıktığı gözlenmiştir. Yani öğrencilere cebirsel ifadeler alt öğrenme alanı anlatıldıktan sonra öğrencilerin matematik dersine karşı tutumları olumsuzlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise araştırmacı tarafından cebir alt öğrenme alanının yapısı itibari ile soyut bir konu olmasına bağlanmıştır. Öğrencilerin sözel olarak ifade edilen problem durumlarından cebirsel dile geçişte zorlandıkları yapılan diğer araştırmalarda da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of the EBA-supported learning on the attitudes and academic achievement of the students towards the subject of mathematics lesson algebraic expressions. The research was carried out in the spring semester of 2016-2017 academic year. The universe of the research is composed of 6th grade students of a primary school in Polatlı district of Ankara and the sample is 2 classrooms of 6th grade of the same primary school. 6-A branch test group (34 people) and 6-B class (34 people) were selected as the control group. Academic achievement test was applied as pre-test, post-test and permanence test to experimental and control groups as data collection tool in the study. In addition, the mathematics course attitude scale developed by Aşkar (1986) was applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. The application lasted 6 hours a week for 5 hours. Algebraic expressions success test and attitude scale were applied as pre-tests to experimental and control groups to measure students' entrance behavior before application. A separate course flow plan has been prepared for the control and experiment group in accordance with the terms and achievements that have been allocated in the annual course plan. The course plan was prepared for the experimental group in the existing documents in the EBA and in the control group to be processed by the constructivist teaching approach in the preface of the Mathematics Course Book. At the end of the application, the prepared achievement test and attitude scale were reapplied to the students of the experiment and control group as post-test. After 3 months from the last test, the test and control group were reapplied to the students to measure the permanency of the success test. Quantitative data obtained from the study were analyzed by SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) statistical program. As a result of the data analysis, there was no significant difference between the post-test scores of the experimental and control groups, but a significant difference was observed in the retention test scores in favor of the experimental group. This means, with educational information network supported mathematics teaching constructivist approach, permanent information compared to standard system is provided. This shows that the visual and auditory factors in educational information network enrich the lessons, concretise the algebra topic, motivate the students by attracting the attention of them and create a positive ambience in the classroom. Besides of that, no significant difference between pre-test and post-test attitude score of experimental group and control groups students was defined. But, it was observed that post-test attitude scores were much lower than pre-test attitude scores of both experimental and control group students. In other words, after students have been taught about algebraic expressions, their attitude against mathematics classes had started to deteriorate. The reason for this is attributed to the fact that the algebra sub-learning field is an abstract subject in terms of its structure. Also, it has been observed in other studies that students have difficulties about replacement of verbal expressions with algebraic expressions.