Sustainability in architectural education: the impact of education on perceptions of sustainability
Mimari eğitimde sürdürülebilirlik: eğitimin sürdürülebilirlik algısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 591170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son yıllarda, birçok alanda sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmaya başlamıştır. Sürdürülebilirlik kavramını doğru anlamak için eğitim ile sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin incelenmesi gerekmektedir. Mimarlık eğitimi, sürdürülebilirlik konularını anlamada ve öğrencilerin sürdürülebilirlik bilincini arttırmada önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, bu çalışma mimaride sürdürülebilirliğin benimsenmesi için eğitim ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Çalışmada, mimari tasarım stüdyosu eğitimi araştırılarak sürdürülebilirlik bağlamında incelenmiştir. Sürdürülebilirlik eğitimi konusundaki sınırlı çalışmalardan dolayı, bu çalışma mimarlık eğitiminde sürdürülebilirlik literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın merkezini mimari tasarım stüdyolarının sürdürülebilirlik eğitimindeki rolü oluşturmaktadır. Bu tezin genel amacı, tasarım stüdyosu eğitiminin mimarlık öğrencilerinin sürdürülebilirlik algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Tezdeki vaka çalışmaları Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Politecnico di Torino (Polito) 'dur. Bu üniversitelerdeki mimarlık eğitimi, tasarım stüdyosu programları ve müfredatlarındaki sürdürülebilirlik dersleri ile ilgili bilgiler araştırılmıştır. Çalışmadaki nicel ve nitel veriler için ODTÜ ve Polito'da mimarlık öğrencileri ile anket çalışması ve öğretim görevlileri ile görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizi ile tasarım stüdyosu eğitiminin mimarlık öğrencilerinin sürdürülebilirlik anlayışını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Bu çalışma, mimari stüdyo eğitiminin sürdürülebilirlik araştırmalarında bilgi, beceri ve farkındalık gelişimindeki önemini vurgulamaktadır. Özetle, mimari tasarım eğitiminin bu alandaki rolü, yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirlik için açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of sustainability has come to the forefront in many areas. The relationship between education and sustainability needs to be examined to understand the broad meaning of the sustainability concept. Architectural education has an important role in the understanding sustainability issues and increasing the sustainability awareness of students. Therefore, this study focuses on educational needs for the adoption of sustainability in the architecture. In the study, the design studio education in architecture programs have been investigated in the context of sustainability. Due to limited studies on education for sustainable development, this study aims to contribute to the literature on sustainability in architectural education. The center of the study is the role of design studios in sustainability in architectural education. The overall aim is to examine the impact of design studio education on sustainability perceptions of architecture students. The case studies of this thesis are Middle East Technical University (METU) and Politecnico di Torino (Polito). Information about architectural education, design studio programs and sustainability courses in the curricula was collected from case universities. For the quantitative and qualitative data in the study, a survey study with architecture students and interviews with lecturers were carried out at METU and Polito. With the analysis of data, it was investigated whether the design studio education affects the sustainability understanding of the architecture students. This study highlights the importance of architectural studio education in the development of knowledge, skills and awareness in sustainability research. In other words, the role of architectural design education in this field is clarified for sustainability in higher education institutions.