Vergi hukukunda izaha davet kurumu
Invitation to explanation mechanism under the tax law
- Tez No: 591186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, 6728 sayılı Kanun'un 22'nci maddesi uyarınca 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 370'inci maddesinde düzenlenen İzaha Davet kurumu incelenmiştir. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanlığına verilen yetki doğrultusunda çıkarılan 482 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümleri de çalışma kapsamına dâhil edilmiştir. İzaha Davet kurumunun kuramsal temelleri ve Türk vergi hukukuna ilişkin temel mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi, çalışmanın esasını oluşturmaktadır. İzaha Davet kurumu irdelenirken, doktrinde vergi hukukunun temel konularına ilişkin görüşlerden faydalanılmış, İzaha Daveti inceleyen çalışmalara ve bu çalışmalarda öne sürülen görüş farklılıklarına değinilmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk mahkemelerinin kararları da göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılmıştır. Kamu alacağının hazineye intikal süreci ile mükellef hakları arasındaki denge gözetilmeye çalışılarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Invitation to Explanation Mechanism, which is regulated under Article 370 of Tax Procedure Law No. 213 in accordance with Article 22 of Law No. 6728, is examined. In this context, the provisions of the General Communiqué No. 482 on Tax Procedure Law issued in line with the authority granted to the Ministry of Finance and Treasury were also included in the scope of the study. The core of the study is based on the theoretical basis of the Invitation to Explanation Mechanism and its evaluation within the framework of the basis legistation on Turkish tax law. While examining the Invitation to Explanation Mechanism, the doctrinal views on the fundamental issues of tax law were used, the studies examining the Invitation to Explanation Mechanism were reviewed, the different views put forward in these studies were discussed and the assessments were made by taking into consideration the decisions of the European Court of Human Rights and Turkish courts. The balance between the process of transferring the public receivables to the treasury and the taxpayer's rights was tried to be taken into consideration and accordingly, suggestions were made.