Volumetrik rinoplasti konsepti ve düşük ile yüksek başlangıçlı lateral osteotomi uygulanan redüksiyon rinoplasti hastalarında karşılaştırılması
Volumetric rhinoplasty concept and its comparison in reduction rhinoplasty patients in whom low or high beginning osteotomies were performed
- Tez No: 591196
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM VARGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Burun estetiğinin burundan nefes alma üzerine etkisi, literatürde onlarca yıldır tartışılan bir konudur. Bu konuyu aydınlatmak adına randomize prospektif kontrol bir klinik çalışma planlanmıştır. Burundan nefes alma problemi olmayan 46 kadın redüksiyon rinoplasti hastası üzerinde yapılan bu çalışmada hastalar iki gruba ayrılmış ve ilk gruba yüksek başlangıcı lateral osteotomi, ikinci gruba düşük başlangıçlı lateral osteotomi uygulanmıştır. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ayda hastalar, NOSE testi, akustik rinometri ölçümü, rinomanometri ölçümü ve maksimum nazal inspiratuar akım (PNIF) ölçümü ile değerlendirilmiştir. Nazal hava yolu açısından her iki grup arası istatistiksel anlamlı fark gözlenmemiştir (p0,05). Ayrıca her iki grubun kendi içerisinde ameliyat öncesine göre nefes alma paternleri de bir miktar daha iyi olmakla beraber burada da istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p0,05). Bu durum, yani redüksiyon rinoplasti varlığında nazal hava akımının korunmasını sağlayan prensipler 'Volumetrik Rinoplasti' adı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of rhinoplasty on nasal airway is controversial in literature for a long time. We planned a randomized prospective controlled study to find an answer. This study was performed on 46 female patients who had no nasal breathing problem. In the first group, lateral osteotomies were done with a high to low start, and in the second group, they were done with a low to low start. Patients' breathings were assessed before and 6 months after surgery by NOSE, rhinomanometry, acoustic rhinometry Peak Nasal Inspiratory Flow (PNIF) tests. No statistically significant difference was found between two groups in terms of nasal breathing after surgery (p0,05). Additionally, each group's nasal breathing pattern was slightly better according to their preop status which had no statistically significant difference as well (p0,05). The principals of maintaining adequate nasal air flow after surgery in reduction rhinoplasty patients is discussed as 'Volumetric Rhinoplasty Concept'.