Hemşirelerin hemşirelik ilişkisi düzeylerinin ve hemşirelik ilişkisine yönelik bakış açılarının incelenmesi
Nvestigation of nurses' nursing relationship levels and perspectives towards nursing relationship.
- Tez No: 591223
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma klinik hemşirelerin hemşirelik ilişkisi düzeylerinin ve hemşirelik ilişkisine yönelik bakış açılarının incelenmesi amacıyla metadolojik vetanımlayıcı olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın birinci aşamasında“Nursing Relationship Scale”isimli ölçek Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması dahili, cerrahi ve psikiyatri kliniklerinde çalışan 238 hemşire ile yapılmıştır. Sonuçta, Hemşirelik İlişkisi Ölçeği (HİÖ)'nün genel Cronbach α değeri 0.87; ölçeğinalt boyutlarının Cronbach αdeğerleriBakım Verici /Destekleyici;0,80, Hemşirelik Doyumu;0,75, Otoriter Duruş;0,27 ve Negatiflik;0,72'dir. Araştırmanın ikinci aşamasında geçerliği ve güvenirliği kanıtlanan HİÖ yeni bir örneklem grubuna (218 hemşire) uygulanmış ve ölçek puanlarının tanıtıcı özelliklere göre dağılımı incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü aşamasında, hemşirelerin hemşirelik ilişkisine yönelik algılarını belirlemek amacıyla 35 hemşireyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Veriler, tanıtıcı bilgiler formu, HİÖ ve yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ilk aşamada doğrulayıcı faktör analizi, kapsam geçerlik oranı, kapsam geçerlik indeksi, Pearsonkorelasyonanalizi, sınıf içi korelasyon katsayısı vet testi; ikinci aşamada Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Testi, üçüncü aşamada ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında HİÖ'nün Türkçe formunun, Türk kültürüne uygunluk gösterdiği, hemşirelik ilişkisinin değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında; yaş, eğitim durumu, çalışılan kurum, bulunduğu klinikte çalışma yılı ve haftalık ortalama çalışma saati ile hemşirelik ilişkisi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son aşamada yapılan odak grup görüşmelerinde hemşireler; bakımın, iletişimin ve ekip işbirliğinin hemşirelik ilişkisi için gereklilik olduğunu;hemşirelik ilişkisinin hemşire için refah, kurumsal saygınlık ve iyileşme sağladığını; çalışma koşullarının, bireysel özelliklerin, iletişimin, profesyonel özelliklerin ve hasta yakınlarının tutum ve davranışlarının hemşirelik ilişkisini etkilediğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in three stages as a methodological and descriptive study to investigate clinical nurses' nursing relationship levels and perspectives towards nursing relationship. The first stage of the study that was conducted with 238 clinical nurses working in internal medicine, surgery units and psychiatry which was Turkish adaptation, validity and reliability study of“Nursing Relationship Scale (NRS)”. In the second phase of the study, distribution of the scores of NRS, validity and relliability of which was proven, according to the nurses' clinical and professional characteristics was determined. As a result, the overall Cronbach's α value of the NRS was found to be 0.87. For sub-dimensions, this value was found to be Care/Supportive:0.80, Nursing Satisfaction;0.75, Authoritarian Posture;0.27 and Negative;0.72. In the third stage of the study focus groups with 35 nurses was conducted to determine the nurses' perceptions towards nursing relationship. Data were collected using descriptive data form, NRS and semi-structured question form.In the first stage confirmatory factor analysis, content validity ratio and content validity index, Pearson correlation analysis, intraclass correlation coefficient, t-test were usedin the second stage Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis tests, were used for data analysis content analysis was used in the third stage of the study.According to the second stage of the research; It was found that there was a statistically significant relationship between age, education level, institution which working at, year of working experience as a nurse in ward and average weekly working hours and level of nursing relationship. According to the focus group interviews conducted with nurses, theystated that: care, communication and team cooperation is the necessity for the nursing relationship; nursing relationship provides nursing welfare, institutional respectability and healing; working conditions, individual characteristics, communication, professional characteristics and patient relatives' attitudes affect the nursing relationship.