Spinal kord yaralanması olan hastalarda bakım verenlerde bakım yükünün depresyon, anksiyete ve yaşam doyumuna etkisi
Caregivers in spinal cord injury patients care burden of depression, anxiety and effect on life satisfaction
- Tez No: 591231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bakım yükü; bakım veren bireylerin yaşamlarını etkileyebilmektedir. Bakım veren bireylerde bakım yüküne bağlı depresyon, anksiyete oluşabilmekte ve bakım veren bireylerin yaşam doyumları azalabilmektedir. Bu çalışmada, spinal kord yaralanması olan hastalara bakım veren bireylerde bakım yükünün depresyon, anksiyete ve yaşam doyumuna etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma farklı kliniklerden 28'i erkek 55'si kadın olmak üzere toplamda 83 spinal kord yaralanması olan hastaya bakım veren birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sosyodemografik form ile birlikte, Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Yaygın Anksiyete Ölçeği, Psikolojik Sağlık Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, spinal kord yaralanması olan hastalara bakım veren bireylerin depresyon ve anksiyete düzeyleri ile bakım yükünün ilişkili olduğu ancak yaşam doyumu ile ilişki olmadığı saptanmıştır. Yan amaçlar olarak demografik değişkenlerle bakım yükü, anksiyete, depresyon ve yaşam doyumu ilişkileri incelenmiş ve birtakım bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara bakıldığında cinsiyetin bakım yükü, depresyon ve kaygı ile ilişkili olduğu gelir düzeyinin ise kaygı, bakım yükü ve yaşam doyumu ile ilişkili olduğu gözlenmektedir. Bunun yanı sıra bakım veren bireylerin bakım yükü, anksiyete, yaşam doyumu ve depresyonunun yaş, eğitim düzeyi, medeni hal ve hastanın yaralanma düzeyi ile ilişkili olmadığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Burden of care can affect the lives of caregivers. In caregivers, depression and anxiety may occur due to care burden and life satisfaction of caregivers may decrease. In this study, we investigated whether the burden of care in individuals who care for patients with spinal cord injury affects depression, anxiety, and life satisfaction. The study was carried out with the caregivers of 80 spinal cord injuries 28 of whom were male and 55 of them were female. Sociodemographic form, Zarit Care Burden Scale, General Anxiety Scale, Psychological Health Scale and Life Satisfaction Scale were used in the study. According to the results of study, depression and anxiety levels of individuals caring for patients with spinal cord injury are correlated with burden of care, however, these are not related with life satisfaction. As extra purposes, relationships between demographic variables and burden of care and relationships between anxiety, depression and life satisfaction were examined. According to the observations, gender is associated with burden of care, depression and worry, at the same time, level of income is associated with worry, burden of care and life satisfaction. On the other hand, care burden, anxiety, life satisfaction and depression of caregivers are correlated with age, educational level, marital status and injury level of patient according to the examinations.