Spinal kord yaralanması olan hastalarda rehabilitasyona katılımı etkileyen faktörler
Factors affecting rehabilitation participation in patients with spinal cord injury
- Tez No: 746195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL METE CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı spinal kord yaralanması olan hastalarda rehabilitasyona katılıma etki eden faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi omurilik yaralanması servisinde yatan spinal kord yaralanması geçirmiş 87 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda hastaların demografik ve klinik özelliklerinden oluşan anket hazırlanmıştır. Hazırladığımız ankette; hastalarda depresyon Beck Depresyon Ölçeği skoruna, anksiyete Beck Anksiyete Ölçeği skoruna, nöropatik ağrı varlığı DN-4 skoruna, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) skoruna, hastanın günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı Omurilik Yaralanması Bağımsızlık Ölçeği (OYBÖ) giriş ve çıkış skoru ve OYBÖ giriş ve çıkış farkı skoruna ve hastalarda bulunan komorbidite Charlson Komorbidite İndeksi skoruna göre değerlendirilmiştir. Hastaların katılımı, hastanın fizyoterapistiyle hafta içi her gün konuşularak Pittsburgh Rehabilitasyona Katılım Ölçeği skoruna göre değerlendirilmiştir. Daha sonra hastaların katıldığı her günün skorunun aritmetik ortalaması alınarak, her hasta için Pittsburgh Rehabilitasyona Katılım Ölçeğine göre bu ortalama esas katılım skoru olarak belirlenmiştir. Hastaların rehabilitasyona katılım skoru, Pittsburgh Rehabilitasyona Katılım Ölçeği skoruna göre > 4 katılımı yüksek ve < 4 katılımı zayıf olarak gruplandırılmıştır. Anketimizde yer alan faktörlerin katılıma etkisi Pittsburgh Rehabilitasyona Katılım Ölçeği skoru > 4 ve < 4 olacak şekilde gruplandırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the factors affecting participation in rehabilitation in patients with spinal cord injury. Materials and Methods: Our study included 87 patients with spinal cord injury who were hospitalized in the spinal cord injury service of Ankara City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Hospital. In our study, a questionnaire consisting of demographic and clinical characteristics of the patients was prepared. In the questionnaire we prepared; depression in patients was scored on Beck Depression Scale, anxiety in patients was scored on Beck Anxiety Scale, presence of neuropathic pain was evaluated according to DN-4 score, pain intensity was evaluated according to Visual Analogue Scale (VAS) score, patient's independence in activities of daily living was assesed with Spinal Cord Injury Independence Measure (SCIM) entry and exit score and and the entry and exit difference score and the comorbidity in the patients was evaluated according to the Charlson Comorbidity Index score. Patient participation was evaluated according to the Pittsburgh Rehabilitation Participation Scale by talking to the patient's physiotherapist every weekday. Then, the arithmetic average of the scores of each day that the patients participated was determined, and according to the Pittsburgh Rehabilitation Participation Scale this score determined as the main participation score. Rehabilitation participation score of the patients was grouped as > 4 participation high and < 4 participation weak according to Pittsburgh Rehabilitation Participation Scale score. The effects of the factors in our questionnaire on participation were examined by grouping them as Pittsburgh Rehabilitation Participation Scale scores > 4 and < 4.