Europeanisation of gender equality policies: An analysis of the gender equality in employment in Turkey
Cinsiyet eşitliği politikalarının Avrupalılaşması: Türkiye'de istihdamda cinsiyet eşitliğinin analizi
  1. Tez No: 591247
  2. Yazar: ECEM PINAR URHAN KURTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Türkiye'nin istihdamda cinsiyet eşitliği açısından yaşadığı dönüşümü ve Avrupa Birliği'nin (AB) bu süreçteki rolünü analiz etmektedir. Türkiye'de kadınların istihdamını etkileyen yasaların, Türkiye'nin AB'ye aday ülke olarak kabul edilmesinden önceki ve sonraki dönemler karşılaştırılarak incelenmesinin yanı sıra, söz konusu yasaların kadınların istihdam alanında konumunu iyileştirecek şekilde uygulamaya geçirilmesindeki başarı da değerlendirilmektedir. Çalışmada aşağıdan yukarıya Avrupalılaşma yaklaşımının benimsenmesi nedeniyle, AB değişimin temel sebebi olarak değil, değişimin olası açıklamalarından birisi olarak ele alınmaktadır. AB'nin etkisini değişime sebep olmuş olabilecek diğer etkenlerden ayırt etmek amacıyla, kadın hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin görüşlerine, AB'nin Türkiye'de gerçekleşen dönüşüm üzerindeki etkisi çerçevesinde yer verilmektedir. Sonuç olarak, AB'nin Türkiye'de istihdam alanında cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunan en önemli aktör olduğu, öte yandan AB'nin etkisinin AB'ye uyum sürecinde değiştirilen cinsiyet eşitliği kanunlarının uygulaması alanında yaşanan sorunlar nedeniyle sınırlı kaldığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the domestic transformation that Turkey has experienced in terms of gender equality in employment and the role of the European Union (EU) on this process. Besides providing an account of the laws affecting Turkish women's employment by comparing the periods before and after Turkey's acceptance as a candidate state to the EU, it also examines the success of the adopted laws' translation into implementation in a way to improve Turkish women's position. By adopting a bottom-up approach to Europeanisation, it treats the EU as one of the possible explanations causing domestic change in terms of gender equality in employment rather than a predominant causal factor. As an attempt to discern the impact of the EU from other variables, particular focus is put on the perceptions of the member of women's civil society organisation (CSOs) of the role of the EU in the reform process. In conclusion, it demonstrates that that the EU is the most significant actor for improving gender equality in employment although its impact is limited mainly due to the gap between the gender equality legislation that have been transposed during the EU accession process and its actual implementation.