Siber zorbalıkla karşılaşan gençlerin benlik saygısı ve stresle baş etme yöntemlerinin incelenmesi
Self-esteem of young people who are faced-to-faced cyberbullying and to analyze their coping strategi̇es of stress
  1. Tez No: 591259
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, siber zorbalıkla karşılaşan gençlerin benlik saygıları ve stresle baş etme yöntemlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul ili Tuzla, Pendik, Kartal, Kadıköy, Bahçelievler, Başakşehir, Şişli ve Bayrampaşa ilçelerine bağlı özel okullarda öğrenim görmekte olan 14-17 yaş arasındaki araştırmaya gönüllü olarak katılan 221 kız 218 erkek toplam 439 öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Siber Zorbalık ve İnternet Saldırganlığını Tarama Ölçeği (SZISTÖ), Piers-Harris Çocuklarda Öz Kavram Ölçeği (PHÇÖKÖ) ve Stresle Baş Etme Yolları (SBYÖ) Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 kullanılmış olup ilişkilerin incelenmesi amacıyla için bağımsız t-testi, benlik saygısı ve stresle baş etme yöntemleri ölçekleri için önce varyans analizi yapılması düşünülmüş ölçeklerde varyans analizinin yapılması için gerekli koşul olan varyansların homojenliği şartı sağlanmadığı için bu analizin non-parametrik alternatifi olan Kruskal Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; siber zorba/mağdur olma durumunun cinsiyet ve yaş anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak , siber zorba/mağdur olma durumuna göre benlik saygılarının ve stresle baş etme yöntemlerinde anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Siber zorba ve siber mağdur olma durumları, benlik saygısı, stresle baş etme yolları ölçeklerinden ve ölçek alt boyutlarından alınan puanların ilişkileri incelenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda sonuçlar literatür ile tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research self-esteem of young people who are faced-to-faced cyberbullying and to analyze their coping strategies of stress. The workgroup of this research is involved totally 439 students, which are at the point of 221 girls and 218 boys. All students, who attended this research are volunteered and their age range is between 14-17. These students also have education from private schools, which are located in Tuzla, Pendik, Kartal, Kadıköy, Bahçelievler, Başakşehir, Şişli and Bayrampaşa districts of İstanbul city. In this study, Personal Information Form, Cyberbullying and Internet Aggression Form, Piers-Harris Children's Self-Concept Scale and Coping with Stress Methods Form are used in order to collect data. SPSS (Statistic Packets For Social Seciences) 23.0 was used for the analysis of the data, independent t-test was used to examine the relationships, and non-parametric Kruskal Wallis H analysis was used for the correlation of the scales with each other. According to the research results, there are no significant differences between cyberbullying with gender and age, self-esteem and stress coping methods. However, there was a significant difference in self-esteem and coping methods according to cyberbullying / victimization. The situation of cyberbullying and cyber-victimization are examined with the scale of the relationship between self-esteem, coping with stress methods and score of their subscale. In light of these findings, the results were discussed with the literature and recommendations were made.