Fizik öğretmenlerinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanım amaçları ve karşılaştıkları zorlukların çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investi̇gating physics teachers ' use of ict and their challenges according to different variables
- Tez No: 591260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR KANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı fizik öğretmenlerinin Bilgi ve İletişim Teknolojilerini(BİT) kullanım amaçlarını ve bu teknolojileri kullanırken karşılaştıkları zorlukları tespit ederek bu zorlukların çözümü hakkında öneriler sunmaktır. Açımlayıcı karma yöntem deseni kullanılan araştırmanın evreni Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan fizik öğretmenleridir. Örneklemi ise bu öğretmenler arasından görev yaptıkları ilçe ve okul türüne göre tabakalı rastgele örnekleme yöntemine göre seçilen fizik öğretmenleridir. Araştırmanın sonucunda fizik öğretmenlerinin BİT kullanımı hakkında algılanan becerileri ve BİT öz-yeterlilikleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fizik öğretmenlerinin derslerinde BİT araçlarını anlatılan içeriği somutlaştırmak, ders sırasında öğrencilerin ilgisini çekmek ve öğretim süresince zamanı verimli kullanmak için kullanırken; okullarda internet bağlantısının yavaş olması, güncel içerik bulunamaması, derslerde zaman yetersizliği, formatör öğretmen eksikliği, yetersiz hizmet içi eğitim gibi sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Yaşanan sorunların cinsiyet, görev yapılan okul türü, mesleki deneyim, hizmet içi eğitim alma durumu, görev yapılan okul türüne bağlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler karşılaştıkları sorunları genellikle formatör öğretmenlere sorarak çözmeye çalıştıkları; bazen de diğer öğretmenlere ve öğrencilere sorarak sorunları çözmeye çalıştıkları ve BİT ile ilgili hizmet içi eğitimlerin nicelik ve içerik bakımından öğretmenler açısından yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the goals of physics teachers' use of ICT and the difficulties they face while using these technologies and to provide suggestions for the solution of these difficulties. The population of the research, which uses exploratory mixed method design, is physics teachers working in central districts of Ankara. The sample of these teachers is physics teachers chosen according to stratified random sampling method according to district and school type they work. As a result of the study, it was concluded that there is a significant relationship between perceived skills and ICT self-efficacy of physics teachers about ICT. While physics teachers use ICT tools in their courses to embody the content described, to attract students' interest during the lesson and to use time efficiently during teaching; they face of some problems due to slow internet connection in schools, lack of up-to-date content, lack of time in classes, lack of formative teachers, inadequate in-service training. It was concluded that the problems did not depend on gender, type of school, professional experience, in-service training and type of school. Teachers often try to solve the problems they face by asking formative teachers; sometimes they tried to solve the problems by asking other teachers and students and it was concluded that in-service trainings related to ICT were insufficient for teachers in terms of quantity and content.