Sportif güvenin belirleyicisi olarak güdülenme ve başarı algısı: Çocuk taekwondo sporcuları üzerinde bir çalışma
Motivation and perception of success as predictors of sport confidence: A study on child taekwondo athletes
  1. Tez No: 591280
  2. Yazar: ELİF SOYTÜRK AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, Vealey ve Knight (2002) tarafından geliştirilen Sportif Güven Ölçeği'nin Türk sporcuları için geçerlik ve güvenirliklerini belirlemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise, güdülenme ve başarı algısının sportif güvenin belirleyicisi olup olmadığının ortaya konmasıdır Sportif Güven Ölçeği'nin Türk sporcularına uyarlanma çalışmasının örneklemini 95 kız ve 120 erkek toplam 215 sporcu oluşturmaktadır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda, bu ölçek için uyum indeksleri χ² / sd= 226.66/74 = 3.06, RMSEA = 0.084, SRMR = 0.053, GFI = 0.87, AGFI = 0.81, NFI = 0.86; NNFI = 0.88, CFI = 0.90 olarak hesaplanmıştır. Üç alt ölçekten oluşan Sportif Güven Envanteri'nin güvenirliği, Cronbach alpha değerlerine bakılarak değerlendirilmiştir. Bu bulgulara ek olarak, ölçeğin Cronbach alfa katsayıları, fiziksel beceri ve antrenman için 0.85, bilişsel yeterlik için 0.82 ve psikolojik dayanıklılık için 0.83 olarak bulunmuştur. Güvenilirlik ve geçerlik çalışmalarından sonra, güdülenme ve başarı algısının sportif güvenin belirleyicisi olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmaya 124 kız ve 134 erkek olmak üzere 258 taekwondo yapan çocuk sporcu katılmıştır. Sporculara Sportif Güven Envanteri, Sporda Güdülenme Ölçeği ve Başarı Algısı Ölçeği tamamlatılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to determine reliability and validity for Turkish athletes of Sport Confidence Inventory which has been developed by Vealey and Knight (2002). The second aim of this study was to determine whether the motivation and perception of success was a determinant of sport confidence. In the first study about adapting to athletes of The Sport Confidence Inventory, the sample is consist of 215 athletes which are 95 girls and 120 boys. As a result of the confirmatory factor analysis, the fit indices for this scale are calculated as χ² / sd= 226.66/74 = 3.06., RMSEA = 0.084, SRMR = 0.053, GFI = 0.87, AGFI = 0.81, NFI = 0.86; NNFI = 0.88, CFI = 0.90 . In addition to these findings, Cronbach's alpha coefficients of the scale were also found 0.85 for physical skills and training and 0.82 for cognitive efficiency and 0.83 for psychological resilience. After reliability and validity studies, it is examined whether the perception of motivation and goal achievement was a determinant of sport confidence. For this study, the sample are consist of 258 athletes which are 124 girls and 134 boys. Participants completed Sport Confidence Inventory (SCI), Perceptions of Success Questionnaire (POSQ) and Sport Motivation Scale (SMS). In the analysis of the data, it has been used descriptive analysis, Pearson product-moment correlation and multiple regression analysis with stepwise. When the result were examined, it was determined that the most important predictor of physical skills and training was task orientation. In addition, it was determined that the most important predictor of cognitive efficiency and total sport confidence was task orientation and external regulation, and the most important predictor of psychological resilience was task orientation and instrintic motivation