Özel yetenek sınavı hazırlık sürecinin sportif güven ve sakatlanma kaygısına etkisi
The effect of the special talent examination preparation process on sport confidence and injury anxiety
- Tez No: 962388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ALEMDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
SBF bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinde eğitim almak isteyen adaylar, Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) takiben özel yetenek sınavlarına katılmaktadırlar. Bu sınavlar, adayların kuvvet, çabukluk, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon gibi fiziksel becerilerini ve sportif potansiyellerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Ancak bu süreç, yalnızca fiziksel yeterlilikle sınırlı kalmamakta; psikolojik etmenlerle de yakından ilişkili olabilmektedir. Adayların sınav başarısını, sportif güven eksikliği, sakatlanma kaygısı, deneyimsizlik, sosyal baskı ve güvensizlik gibi unsurlar doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle sınav parkuru deneyimi sınırlı olan adaylar, bu tür olumsuzluklarla daha sık karşılaşarak performans kaybı yaşayabilmektedir. Bu tez çalışması, özel yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sportif güven düzeylerini ve sakatlanma kaygılarını inceleyerek, bu faktörlerin sınav başarısına etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemleri kapsamında kontrol grubu içermeyen yarı deneysel bir desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında özel yetenek sınavlarına hazırlanan öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sportif Güven Envanteri (SGE) ve Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği (SYKÖ) kullanılmıştır. Ortalamalar arasındaki farklılıkların ve değişkenler arasındaki ilişkilerin tespitinde Mann Whitney U Test, Paired Samples t Test, Wilcoxon Signed Rank Test ve Pearson Correlation Test kullanılmıştır. Araştırma kapsamında özel yetenek sınavı hazırlık kursu sonunda aday öğrencilerin sportif güven puan ortalamalarında artış gözlemlenmiştir. Cinsiyete göre incelendiğinde ise kadın adayların sportif güven puan ortalamalarındaki artışın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Spora katılım durumuna göre incelendiğinde ise spora katılımda aktif olan adayların güven puan ortalamalarındaki artışın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sakatlanma kaygısı ile ilişkili olarak özel yetenek sınavı hazırlık kursu sonunda aday öğrencilerin sakatlanma kaygısı puan ortalamalarında düşüş gözlemlenmiştir. Spora katılım durumuna göre incelendiğinde ise spora katılımda pasif olan adayların sakatlanma kaygısı puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Adayların sportif güven düzeyleri ile sakatlanma kaygıları arasındaki ilişki incelendiğinde, ön test bulgularına göre bu iki değişken arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Ancak uygulama sonrasında elde edilen son test bulguları, sportif güven ile sakatlanma kaygısı arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, sportif güven düzeyi yükseldikçe bireylerin sakatlanma kaygısının azaldığını göstermektedir. Özellikle uygulama sürecinde gerçekleştirilen eğitim, antrenman ya da psikolojik destek gibi etkenlerin bireylerin özgüvenlerini artırarak kaygı düzeylerinde düşüşe yol açtığı düşünülmektedir. Bu sonuç, sportif güvenin, sakatlanma kaygısının azaltılmasında önemli bir psikolojik değişken olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, sınav sürecindeki psikolojik etmenlerin öğrencilerin performansları üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik önemli katkılar sağladığı söylenebilir. Çalışma, özel yetenek sınavlarına hazırlanan adaylar için sportif güveni artırmaya yönelik programların geliştirilmesine dair pratik öneriler sunmaktadır. Ayrıca, SBF'ye başvuran adayların yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, ilgili kurumlar ve antrenörler için önemli bir rehber niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın spor bilimleri alanında yapılan çalışmalara yeni perspektifler kazandıracağı ve sınav süreçlerinin psikolojik boyutunun daha derinlemesine ele alınması yönünde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Candidates who want to study in the departments of Physical Education and Sports Teaching, Coaching, Sports Management and Recreation at SBF take special aptitude exams following the Basic Proficiency Test (TYT). These exams aim to measure the physical skills and sporting potential of the candidates such as strength, quickness, endurance, flexibility and coordination. However, this process is not only limited to physical competence; it is also closely related to psychological factors. Factors such as lack of sporting confidence, injury anxiety, inexperience, social pressure and insecurity can directly affect the test success of candidates. Especially candidates with limited experience of the test track may encounter such negativities more frequently and experience loss of performance. This thesis aims to examine the sport confidence levels and injury anxiety of students preparing for special talent exams and to reveal the effect of these factors on exam success. The study was conducted with a quasi-experimental design without a control group within the scope of quantitative research methods. The sample of the study consists of students preparing for the special talent exams in the 2023-2024 academic year. Sport Confidence Inventory (SSI) and Sport Injury Anxiety Scale (SIAS) were used as data collection tools. Mann Whitney U Test, Paired Samples t Test, Wilcoxon Signed Rank Test, and Pearson Correlation Test were used to determine differences between means and relationships among variables. Within the scope of the research, an increase in the average sports confidence scores of candidate students was observed after the special talent exam preparation course. When analyzed by gender, the increase in sports confidence scores among female candidates was found to be statistically significant. When examined based on sports participation status, the increase in confidence scores was statistically significant for candidates who were actively engaged in sports. Regarding injury anxiety, a decrease in the average injury anxiety scores of candidate students was observed after the special talent exam preparation course. When analyzed by sports participation status, the difference in injury anxiety scores was statistically significant for candidates who were passively involved in sports. When examining the relationship between candidates' sports confidence levels and injury anxiety, pre-test findings indicated no statistically significant correlation between these two variables. However, post-test findings obtained after the intervention revealed a moderate, negative, and statistically significant relationship between sports confidence and injury anxiety. This finding suggests that as sports confidence increases, individuals' injury anxiety decreases. It is thought that factors such as training, practice, or psychological support provided during the intervention process may have boosted individuals' self-confidence, leading to a reduction in anxiety levels. These results indicate that sports confidence can be considered an important psychological variable in reducing injury anxiety. The findings provide significant contributions to understanding the effects of psychological factors on student performance during exam processes. The study offers practical recommendations for developing programs aimed at enhancing sports confidence among candidates preparing for special talent exams. Additionally, it emphasizes that candidates applying to the School of Physical Education and Sports (SBF) should be evaluated not only physically but also psychologically, serving as an important guide for relevant institutions and coaches. In this context, the research is expected to bring new perspectives to studies in the field of sports sciences and contribute to a deeper examination of the psychological dimensions of exam processes.