Teknoloji temelli beden güvenliği eğitim programının çocukların beden güvenliği farkındalığına etkisi
The effect of technology based body safety education program on children's body safety
  1. Tez No: 591281
  2. Yazar: BETÜL KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma teknoloji temelli beden güvenliği eğitim programının çocukların beden güvenliği farkındalığına etkisinin değerlendirilmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma randomize kontrol gruplu ön test-son test deseninde deneysel tiptedir. Araştırma randomizasyonla seçilen dört okulda yapılmıştır. Seçilen dört okulun deney ve kontrol grubuna ataması randomizasyonla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 8-11 yaş grubunda olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan randomize olarak seçilen 100 deney ve 100 kontrol grubunda olmak üzere toplam 200 çocuk oluşturmuştur. Teknoloji Temelli Beden Güvenliği Eğitim Programı için bir web sitesi hazırlanmıştır. Sitede dört temel başlık altında oluşturulan eğitim programı çocukların ilgisini çekecek şekilde oyun temelli öğrenme modeli ile desteklenmiştir. Deney ve kontrol grubundaki çocuklara ilk olarak Çocuk Tanıtım Formu ve ön test için Kişisel Güvenlik Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara web sitesine giriş yapabilmeleri için kullanıcı adı ve şifre tanımlaması yapılarak Beden Güvenliği Eğitim Programını tamamlamaları sağlanmıştır. Üç hafta sonra hem deney hem de kontrol grubundaki çocuklara son test olarak KGFÖ bir kez daha uygulanmıştır. Verilerin analizi bir istatistiksel paket programında yapılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların sosyo-demografik özellikleri, beden güvenliği hakkında bilgi alma durumu ve bilgi kaynakları açısından homojen olduğu bulunmuştur (p>0.005). Deney grubundaki çocukların sontest puan ortalamasının (19.45±0.90) öntest puan ortalamasından (17.69±2.19) daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanırken (p0.05). Teknoloji temelli beden güvenliği eğitim programının, çocukların beden güvenliği farkındalık düzeylerinin artmasında etkili olduğu bulunmuştur. Teknoloji temelli beden güvenliği eğitim programından tüm çocukların yararlanmasının sağlanması ve programının geliştirilip farklı yaş gruplarında uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the effect of technology based body safety education program on children's body safety awareness. The research was experimental type in pre-test and post-test design with randomized control group. The study was conducted in four schools selected by randomization. The four selected schools were assigned to the experimental and control groups by randomization. The study group consisted of 200 randomly selected 8-11 age group children 100 of which are in experimental and 100 in control group and of children who met the inclusion criteria. A website has been prepared for the Technology Based Body Safety Training Program. The education program, which was formed under four main headings, was supported with a game-based learning model to attract children's attention. Children in the experimental and control groups were first administered the Child Identification Form and the Personal Safety Awareness Scale for the pre-test. User names and passwords were assigned for the children in the experimental group to enter the website and they completed the Body Safety Training Program. Three weeks later, both the experimental and control groups were again given the Personal Safety Awareness Scale as a post test. Data were analyzed in a statistical package program. The children in the experimental and control groups were found to be homogeneous in terms of socio-demographic characteristics, status of obtaining information about body safety and sources of information (p> 0.005). The mean posttest score of the children in the experimental group (19.45 ± 0.90) was higher than the pretest score (17.69 ± 2.19), and this difference was found to be statistically significant (p 0.05). The technology-based physical safety training program was found to be effective in increasing children's level of safety awareness. It is recommended that all children should benefit from the technology-based physical safety education program and that the program should be developed and implemented in different age groups.