5. gün blastokist transferi yapılan IVF hastalarının trofoektoderm morfolojisinin obstetrik sonuçlara etkisi
The effect of trophoectoderm morphology on obstetric outcomes of ivf patients with blastocyst transfer on day 5.
- Tez No: 615833
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Blastokistin dış epitel katmanını oluşturan TE, embriyo gelişiminde farklılaşan ve epitel özelliğine sahip olan ilk hücre tipidir. Embriyonik gelişimin erken basamaklarında endometrial invazyon gerektiren ve karmaşık bir süreç olan implantasyon için blastokistin sağlıklı TE hücrelerine ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. TE hücreleri, blastokistin uterus duvarına inplante olmasına eşlik ederken aynı zamanda plasenta oluşumuna katkıda bulunur. Bu çalışmada transfer edilen 5.gün blastokistin ICM ve TE kalitesinin gebe kalan hastalarda gebelik süreçleri ve bu süreçte gelişen obstetrik komplikasyonlar (PE, Eklampsi, FGK, Oligohidroamnios, Polihidroamnios, PD, GDM ves.) ile ilişkisi değerlendirilecektir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Tıbbı ve İnfertilite Ünitesi Tüp Bebek Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalışmamıza 1 Ocak 2015- 31 Mart 2019 yılları arasında başvuran, IVF yöntemiyle 5.gün blastokist transferi yapılan ve gebe kalan tüm hastaların verileri kullanılarak retrospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 291 hasta dahil edilmiştir. 5.gün blastokist transferi yapılan hastaların embriyo kaliteleri, ekspansiyon, İCM ve TE morfolojisi, hastaların yaşı, canlı doğum oranı, gebelik komplikasyonları ve gebelik sonuçları parametreleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada ICM ve TE grupları grade A,B ve C olmak üzere implantasyon, gebelik oranları, gebelik sonuçları ve obstetrik komplikasyonlar açısından ayrı-ayrı değerlendirildi. Her iki grupta da grade A ve B sonuçları arasında anlamlı fark bulunmaması üzerine bir grupta değerlendirildi ve grade C ile karşılaştırıldı. Genel karakteristik özellikler bakımından ICM grade C grubunda baba yaşı (p=0,047) ve vücut kitle indeksi (p=0,041) anlamlı bulunurken TE grade C grubunda anne yaşı anlamlı bulundu (p=0,005). Hastaların Genel Karakteristik özellikleri obstetrik komplikasyon olup olmaması açısından karşılştırıldığında ise gruplar arası fark bulunmamaktadır. Sonuçlara göre sosyodemografik özelliklerin obstetrik komplikasyon ile ilişkisi istatistiksel anlamlı saptanmadı. ICM ve TE grupları karşılaştırıldığında biokimyasal gebelik TE grubu grade C'de daha fazla görülmüş ve istatistiksel anlamlı bulunmuştur (p=0,021). Düşük doğum ağırlıklı bebek (
Özet (Çeviri)
TE (trophoectordem), which forms the outer epithelial layer of blastocyst, is the first cell type that differentiates in embryo development and has epithelial feature. The blastocyst is thought to require healthy TE cells for implantation, which is a complex process requiring endometrial invasion in the early stages of embryonic development. TE cells accompany the implantation of the blastocyst into the uterine wall while contributing to the formation of the placenta. In this study, the 5 th day blastocyst transferred to the pregnant women with moderate or poor quality of pregnancy and obstetric complications during this process (PE, Eclampsia, FGR, Oligohydroamnios, Polyhydroamnios, PB, GDM, and etc. ) will be evaluated. Akdeniz University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, IVF (in vitro fertilization) unit. A retrospective study was carried out using data from all patients who applied blastocyst transfer by IVF method between January 2015 and March 2019 at the Reproductive Health and Infertility Center of Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Embryo quality, expansion, ICM and TE morphology, age of the patients, live birth rate, pregnancy complications and pregnancy outcome parameters of the patients who underwent blastocyst transfer on the 5th day were compared In the study, ICM and TE groups were evaluated separately for implantation, pregnancy rates, pregnancy outcomes and obstetric complications, grade A, B and C. Since there were no significant differences between grade A and B results in both groups, they were evaluated in one group and compared with grade C. In terms of general characteristics paternal age (p = 0.047) and body mass index (p = 0.041) were found to be significant in the ICM grade C group, while maternal age was found to be significant in the TE grade C group (p=0.005). When compared with the general characteristics of the patients in terms of obstetric complications, there is no difference between the groups. According to the results, the relationship between sociodemographic features and obstetric complications was not statistically significant. When ICM and TE groups were compared, biochemical pregnancy TE group was seen more in grade C and found statistically significant (p =0.021). Low birth weight baby (