Mekan kimliğinin fine dining restoranlar örneğinde incelenmesi
  1. Tez No: 591302
  2. Yazar: EZGİ CAN UÇAR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanoğlu tarihsel süreçte, yaşadığı mekanları oluşturma ve düzenleme eğilimi inşa edilen ilk mekanlardan bugüne kadar varlığını sürdürmüştür. Mekanın ve kimlik ile etkileşiminde ilk belirleyici olanın insanlar, her mekanı ihtiyacına göre düzenlemiş ve bir takım anlamlar yüklemişlerdir. Mekanlar zamanla yeni anlamlar kazanarak, gündelik yaşamı düzenleyen toplumsal kurallarla etkileşerek, bu yaşamı düzenleyen fonksiyonlar üstlenmişlerdir. İnsanların yaşadıkları mekanlara yüklediği fonksiyonlardan biri de yemek içme mekanlarıdır. Hayatta kalabilmek için yeme içme ihtiyaçları günün koşullarına göre karşılanmış, savaşlar, göçler, teknolojik değişim ve gelişimler sonucu yemek yeme kavramının anlamı ve şekli değişmiştir. 'Yeme içme işletmesi' kavramı da yine ihtiyaç karşılama amacıyla ortaya çıkmış, yıllar içerisinde dünyanın hızlı değişimiyle toplumlar ve toplumsal hayatlar da değişime uğramasıyla kullanım amaçları da yeni anlamlar kazanmıştır. Günümüz koşullarında, yeme içme işletmelerinde günlük deneyimlerden farklı bir deneyimi yaşamak, sosyalleşmek, farklı tatlara ulaşmak istemektedirler. Artan dışarıda yemek yeme eğilimleri de yeme içme işletmelerinden beklentilerin artmasına sebep olmuş, bu durum da yeme içme işletmelerinin konseptlerinin çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu değişim ve talepler doğrultusunda, birçok çeşit yeme içme işletme türü ortaya çıkmıştır. Modern dünyada yeni bir anlayış olarak fine dining ortaya çıkmıştır. Literatür araştırma kısmında, mekan ve kimlik kavramları ele alınmıştır. Bu bağlamda ana kavramlar tanımlanmış ve mekan kimliğini oluşturan faktörler belirlenmiştir. Yemek yeme kültürünün ortaya çıkışı ile 'restoran' kavramının ortaya çıkışı incelenmiştir. Yeme içme mekanlarının sınıflandırma şekilleri çeşitli kaynaklardan araştırılmış, sınıflandırması ve tanımlamaları yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, fine dining anlayışının ortaya çıkışı dünyadaki yeri ve ülkemizdeki yeri araştırılmıştır. Sonrasında üç adet fine dining anlayışında ve farklı mutfakların temsili olan restoran seçilmiş ve bu restoranların iç mekan tasarımları, ikinci bölümde belirlenen yeme içme mekanlarında mekan kimliğini oluşturan tasarım öğeleri bağlamında irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise fine dining anlayışının dünyadaki örneklere kıyasla seçilen örnekler bağlamında ülkemizde uygulanıp uygulanamadığı değerlendirilmiştir. Tasarım öğelerinin mekan kimliğine etkilerinin olup olmadığı, bir mekan kimliği yaratma kaygısının olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process of human beings, the tendency to create and organize the spaces where they live has survived from the first places built until today. The first determinant in the interaction of space and identity is that people have arranged each space according to their needs and loaded some meanings. Spaces gain new meanings in time, interact with social rules that regulate daily life, and assume functions that regulate this life. One of the functions that is food and beverage places. To survive, eating and drinking needs were resolved according to the conditions of the day and as a result of wars, migrations, technological changes and developments, the meaning and shape of the concept of eating has changed. The concept of 'food and beverage business' has also emerged with the aim of resolving the needs, and with the rapid change of the world, societies and social lives have changed and the purposes of use have gained new meanings. In today's conditions, they want to have a different experience, socialize and reach different tastes in daily life. Increasing tendencies for eating out of the food sector also led to an increase in expectations from food and beverage businesses, which led to diversification of the concepts of food and beverage businesses. In line with these changes and demands, many kinds of food and beverage business types have emerged. Fine dining has emerged as a new concept in the modern world. In the literature research, the concepts of space and identity are discussed. In this context, the main concepts have been defined and the factors of forming the identity of the space have been determined. The emergence of the food culture and the emergence of the concept of 'restaurant' are examined. The classification of eating and drinking places has been searched from various sources, classification and definitions have been made. In the fourth part of the study, the emergence of the concept of fine dining in the world and its place in our country has been searched. Then, three fine dining concept and the representation of different kitchens were selected. And the interior designs of these restaurants were examined in the context of the design elements that identified the identity of the places identified in the second section. In the conclusion part, it has been evaluated whether or not the fine dining concept applied in our country. It was evaluated whether the design elements have an impact on the identity of the place.