Firma yenilikçiliğinin lojistik performansa etkileri
Effects of firm innovation on logistics performance
  1. Tez No: 591323
  2. Yazar: SERKAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
“Hızla değişen ve gelişen günümüz rekabet ortamında firmaların hayatta kalabilmek için, dinamik pazar yapısına uyum sağlaması, kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde kullanması ve rekabet avantajı elde etmesi gerekmektedir. Firmalar açısından pazar rekabetinde üstünlük sağlamanın en önemli faktörlerinden biri olan lojistik yeteneklerinin geliştirilmesi ile kazanılan lojistik yetkinlik, firma için pazarda ticaretin çeşitlendirilip kolaylaştırılmasına olanak tanır. Lojistik faaliyetlerin verimliliğinin artırılması, lojistik süreçlerinin belirsizliğin azaltılarak tedarik süresinin kısaltılması ve nihai ürünlerin birim maliyetlerinin düşürerek rekabet avantajının yakalanması, lojistik performans ölçütleri olan coğrafi, iktisadi ve kurumsal koşullarla doğrudan bağlantılıdır. Lojistik performans, firmalar için bir gelişmişlik göstergesi olmakla birlikte firmaların genel performanslarını da ölçmede kullanılan önemli bir araçtır. Bu çalışmanın amacı firma yenilikçiliği olgusunun, firmanın lojistik performansına etkilerini araştırmaktır bu sebeple üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde firma yenilikçiliği kavramı, firma yenilikçiliğinin önemi ve firma yenilikçiliğinin firma performansına etkileri, ikinci bölümünde lojistik performans kavramının tarihsel süreci ve önemi, lojistik performansın firma için önemi konuları anlatılmış ve çalışmanın son bölümünde İstanbul merkezli bir firmanın üst ve orta düzey yöneticileriyle yapılan mülakatlar incelenmiş ve bu mülakatlardan alınan değerli cevaplar gerekli literatür çalışmaları ile desteklenerek firma yenilikçiliği olgusunun firmanın lojistik performansına olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. ”
Özet (Çeviri)
“In order to survive in today's rapidly changing and developing competitive environment, companies need to adapt to dynamic market structure, use their resources effectively and efficiently and gain competitive advantage. The logistics competency gained through the development of logistic capabilities, which is one of the most important factors of superiority in the market competition for the companies, enables the company to diversify and facilitate trade in the market. Increasing the efficiency of logistics activities, reducing the uncertainty of logistics processes, shortening the lead time and achieving competitive advantage by reducing the unit costs of the final products are directly linked to the geographical, economic and institutional conditions, which are the logistic performance criteria. Logistics performance is an indicator of development for firms, but it is also an important tool for measuring the overall performance of firms. The aim of this study is to investigate the effects of the concept of firm innovation on the logistic performance of the firm. Therefore, in the first part of this study, the concept of firm innovation, the importance of firm innovation and the impact of firm innovation on firm performance, in the second part the historical process and importance of logistics, the importance of logistics performance for the firm was explained. In the last part of the study, interviews with top and middle level managers of an Istanbul-based company were examined and the valuable answers received from these interviews were supported by the necessary literature studies and it was concluded that the concept of firm innovation had positive effects on the logistic performance of the company. ”