İzole sıçan aortunda amitriptiline bağlı gelişen vazodilatasyonda 2-hidroksipropil-beta-siklodekstrinin etkisi
The effect of 2-hydroxypropyl-β-cyclodextrin on amitriptyline-induced vasodilatation in isolated rat aorta
  1. Tez No: 591367
  2. Yazar: AYŞE PELİN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL HOCAOĞLU AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda in vitro sıçan aortunda amitriptilinin oluşturduğu vazodilatasyon üzerine; amitriptiline orta-yüksek affinite ve 1:1 seçicilik ile bağlanan 2-hidroksipropil-β-siklodekstrinin (2-HPBCD) etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Deneylerde vücut ağırlığı ortalama 345.1±17.0 g olan 19 adet Wistar türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlardan alınan torakal aorta dokuları in vitro organ banyosu sistemine asıldı ve dokuların kasılma cevapları kaydedildi. Deney başlangıcında dokuların endotel canlılıkları değerlendirildi. Potasyum klorürle (KCl, 100 mM) kasılma cevabı (ortalama 1646.0±389.2 mg) ve sonrasında asetilkolinle (ACh, 10-5 M) gevşeme cevabı (ortalama %46.8±6.4) elde edilen dokular çalışmaya dâhil edildi. Çalışmamızda öncelikle yüksek doz (1:20 molar oranda) 2-HPBCD molekülünün tek başına vasküler kasılma cevabı üzerine etkisi olup olmadığı değerlendirildi (Grup 1). Daha sonra deney gruplarına tek başına amitriptilin (1.8x10-5 M) veya sırasıyla Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'te amitriptilin ile birlikte 1:1, 1:4, 1:20 molar oranda 2-HPBCD eklenerek vasküler kasılma cevapları üzerine etkisi olup olmadığı değerlendirildi. Kasılma cevapları norepinefrin (NE, 10-5 M) ile elde edildi ve karşılaştırıldı. Tek başına yüksek doz (1:20 molar oranda) 2-HPBCD uygulamasının kasılma cevabı üzerine etki oluşturmadığı görüldü (p>0.05). Tek başına amitriptilinin (1.8x10-5 M) NE'ne bağlı kasılma cevabında % 45.3±5.6 oranında azalma oluşturduğu saptandı. Amitriptilin ile birlikte 1:1 ve 1:4 molar oranda 2-HPBCD inkübasyonu ile elde edilen NE kasılma cevaplarının, tek başına amitriptilin uygulanan grup ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 2-hydroxypropyl-β-cyclodextrin (2-HPBCD), which bound to amitriptyline with moderate-high affinity and 1: 1 selectivity, on amitriptyline induced vasodilatation. Nineteen male Wistar rats (345.1 ± 17.0 g) were used in the experiments. Thoracic aorta tissues from rats were suspended in rings in an in vitro organ bath system and vascular contraction responses of the tissues were recorded. At the beginning of the experiment, endothelial viability of the tissues were evaluated. Tissues with contraction response with potassium chloride (100 mM KCl, mean 1646.0±389.2 mg) followed by relaxation with acetylcholine (10-5 M ACh, 46.8±6.4%) were included in the study. In our study, firstly, it was evaluated whether high dose (1:20 molar ratio) 2-HPBCD alone had an effect on vascular contractile response (Group 1). Then, on the vascular contraction responses by adding amitriptyline (1.8x10-5 M) alone or amitriptyline 1:1, 1:4, 1:20 molar ratio together with amitriptyline in Group 2, Group 3 and Group 4 respectively. Contractile responses were obtained with norepinephrine (10-5 M NE) and then were compared each other. High dose alone (1:20 molar ratio) 2-HPBCD administration did not affect the contractile response (p>0.05). Amitriptyline alone (1.8x10-5 M) treated group showed a 45.3±5.6% reduction in contractile response. There was no statistically significant difference between the norepinephrine contractile responses obtained by 2-HPBCD incubation at 1:1 and 1:4 molar ratio with amitriptyline compared to the group treated with amitriptyline alone (p>0.05).