İş stresinin iş verimliliği üzerine etkileri
Effects of job stress on job efficiency
- Tez No: 591366
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada iş stresinin iş verimliliği üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda iki büyük mobilya şirketinde 70 çalışan üzerinde“Verimlilik Ölçeği”,“Performans Değerleme Ölçeği”ve“İş Tatmini Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışma sonucunda verimlilikteki değişimin %55,3'ünün ilgili değişkenlerce açıklandığı belirlenmiş; verimlilik üzerinde en etkili değişkenin tatmin değişkeni olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışmada verimlilik ile çalışma süresi, unvan, toplam tecrübe ve meslek seçme nedeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of workstress on job productivity. Accordingly, Productivity Scale ,“ Performance Appraisal Scale and ”Job Satisfaction Scale" were applied to 70 employees in two large furniture companies. As a result of the study, it was determined that 55.3% of thechange in productivity was explained by ther elated variables; satisfaction was found to be the most efective variable on productivity. Inaddition, it was determined that there was a significant relationship between productivity and working time, title, total experience and reason forchoosing a profession.