Avrupa Birliği'nde kimlik algısı: Üye devlet vatandaşlarıyla yapılan bir saha çalışması
Identity perception in the European Union: A field study with the citizens of the member states
  1. Tez No: 591368
  2. Yazar: DİDEM ÖZTÜRK JONSSON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma online etnografi yöntemi ile Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarıyla yapılmış bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kimlik olgusu ele alınmış, kimliklerin nasıl meydana geldikleri tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümleri yapılan saha çalışmasına ayrılmış, ikinci bölümde bireyin kimliği, üçüncü bölümde ise toplumun kimliği olgularının üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ana amacı, AB vatandaşlarının kendi kimliklerini birincil olarak nasıl tanımladıklarının ve neden bu tanımlamayı seçtiklerinin sebeplerini anlamaktır. AB vatandaşlarının kendi kimliklerine dair bu tanımlamalarının AB kimlik politikaları bağlamında önemi tartışılmıştır. Çalışma bir yandan katılımcıların Avrupa'ya dair görüşlerini, Avrupalı olmanın onlar için anlamını ve Avrupa'ya atfettikleri değerleri anlamaya çalışırken, diğer yandan bireylerin üye ülkelere dair görüşlerini, Avrupa kimliğinin gerekliliğini de sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on a field study conducted with the citizens of the European Union by the method of online ethnography. The first chapter of the thesis discusses the notion of identity and how does it occur. The second and third chapters are reserved for the field study where the second chapter emphasizes the individual's identity notion while the third chapter discusses the identity of the people. The aim of this study is to understand how do EU citizens identify themselves primarily and why do they choose this identification for themselves. The importance of the EU citizens' identity definitions within the context of the EU's identity policies is also discussed. On the one hand, the study tries to understand the opinions of the attendees regarding Europe, the meaning of being European for them and the values they attribute to Europe, on the other hand, it questions the EU citizens' opinions regarding the other EU countries and the necessity of a European Identity.