İkinci el otomobil piyasasında e-ticaretin rolüne ilişkin nitel bir değerlendirme
A qualitative assessment of the role of e-commerce in the used cars market
  1. Tez No: 591369
  2. Yazar: METE GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYYAZ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otomobil endüstrisi aynı anda birden fazla endüstri dalı ile etkileşim içinde olan lokomotif bir sektördür. Dünyadaki ekonomik büyüklüğü 2 milyar avro dolayında olan sektör, ülkelerin ithalat ya da ihracatında önemli bir paya sahiptir. Türkiye'de de otomobil endüstrisi on üç yıldır ihracat şampiyonu olup, Türk Ekonomisine ithalat, ihracat, istihdam ve yatırım imkânı sağlayarak katkı sunmaktadır. İkinci el otomobil endüstrisi, e-ticaretin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hızla gelişerek yerel olan ikinci el otomobil pazarını ulusallaştırmış, ikinci el otomobil alıp-satmayı kolaylaştırmış, hem satıcıya hem alıcıya zaman ve mekândan tasarruf sağlamış, böylece piyasadaki araç arzını ve araç talebini artırmıştır. E-ticaret ile birlikte insanların aradıkları otomobile ulaşımı kolaylaşmıştır. Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve internet erişiminin ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla internet üzerinden mal ve hizmet ticareti, e-ticaret paralel olarak gelişmiştir. Küreselleşme ile birlikte piyasanın büyümesini sağlayan e-ticaret, kişisel bilgisayar ve de cep telefonlarının yaygın kullanımı ile kişiye özel mal ve hizmet sunabilmeyi sağlamıştır. İnsanlar ekonomik olma, değerini muhafaza etme, vergiden kaçınma gibi nedenlerle ikinci el otomobil tercih etmektedirler. Yıllık 6 milyon aracın el değiştirdiği ikinci el otomobil endüstrisi, her geçen gün büyümeye devam etmektedir. E-ticaretin kullanımının yaygınlaşmasıyla büyüyen ikinci el otomobil pazarında daha fazla alıcı ve satıcı bir araya gelmiş, pazara sunulan araç sayısı artmış, tüketici aradığı özellik, marka ve modeldeki araca daha kolay ulaşır hâle gelmiştir. Bu tez çalışmasında ikinci el otomobil endüstrisinde yaşanılan problemler ele alınmış, piyasadaki araç alım-satım sürecinin güvenilirliğine bakış açısı ve katılımcıların eğilimlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan yarı yapılandırılmış mülâkat çalışması sonucunda ikinci el otomobil endüstrisinde güven problemi yaşandığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte oto ekspertiz firmaları kurumsal hale gelmeli, devlete karşı sorumlu olmalı, sektörde standardizasyon sağlanmalıdır. İkinci el otomobil alım-satım işlemlerinin online olarak internette yapılmasının avantajlarından birisi daha çok araç mevcut olması ve alıcının birden çok aracı görme imkânının olmasıdır, dezavantajı ise araç alım-satımı gerçekleştirenlerin araçların hata ve kusurlarını saklamasıdır. Galeriler internet sitelerini, araç alım-satımını kolaylaştırmak, firmanın reklamını yapmak, firmanın kampanya ve fiyatlarını daha geniş kitleyle paylaşmak için kullanmaktadırlar. Galerilerin e-ticarette ikinci el otomobil ticareti yapmalarına imkân sağlayan yetki belgesini alma sebebi yetki belgesiz alım-satım yapılamadığı için ve yetki belgesinin müşteriler nezdinde güvenilirliği sağlamaktır. Araca verilen ekspertiz raporunun araç ile tutarlı olmaması, müşterilerin pazarlığı yapılmış olan bir araca bir kez daha pazarlık yapma talebi, satıcının araç hakkında eksik ya da hatalı bilgi vermesi, aracın kilometresi ile oynanmış olması e-ticarette ikinci el otomobil alım-satım işlemlerinde süreci tıkayan sorunlardır. İkinci el otomobil endüstrisinde yaşanılan güven probleminin çözümü için“Araç Karnesi Uygulaması”önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The automobile industry is a locomotive sector that interacts with multiple industries at the same time. The sector, which has an economic size of 2 billion euros in the world, has an important share in the import or export of countries. In Turkey, the auto industry is export champion thirteen years, the Turkish Economy import, export offers to contribute by providing employment and investment opportunities. The second-hand automobile industry rapidly developed with the spread of e-commerce, nationalizing the local second-hand car market, facilitating buying and selling second-hand cars, saving time and space for both the seller and the buyer, thereby increasing vehicle supply and vehicle demand in the market. With e-commerce, people have access to the car they are looking for. Nowadays, with the development of communication technologies and cheap and widespread access to internet, trade of goods and services over the internet has developed in parallel with e-commerce. With the globalization of the market, e-commerce, personal computers and mobile phones have enabled the market to grow. People prefer second hand cars for reasons of being economical, keeping their value and avoiding tax. The used car industry, which has 6 million vehicles annually changed hands, continues to grow day by day. With the widespread use of e-commerce, more and more buyers and sellers came together in the second-hand car market, the number of vehicles offered to the market increased and the consumer became more easily accessible to the vehicle, brand and model. In this thesis, the problems experienced in the second hand automobile industry have been discussed and the viewpoint of the reliability of the vehicle buying and selling process in the market and the tendencies of the participants have been evaluated. As a result of the semi-structured interview, it was concluded that there was a trust problem in the used car industry. However, auto expertise firms should become institutional, be responsible to the state and standardization should be provided in the sector. One of the advantages of buying and selling used cars online is that more vehicles are available and the buyer has the opportunity to see more than one vehicle, while the disadvantage is that the vehicle traders store the errors and defects of the vehicles. Galleries use their web sites to facilitate the purchase and sale of vehicles, to advertise the company, and to share the company's campaigns and prices with a wider audience. The reason of obtaining the authorization certificate which enables the galleries to trade second hand cars in e-commerce is to ensure the reliability of the authorization certificate before the customers since it cannot be purchased and sold without authorization certificate. The appraisal report given to the vehicle is not consistent with the vehicle, the customers' demand to bargain once more for a bargained vehicle, the seller giving incomplete or incorrect information about the vehicle, the vehicle being played with the mileage are the problems that obstruct the process of used car purchase and sale in e-commerce. In order to solve the trust problem experienced in the second hand car industry, problem Vehicle Report Card Application "is recommended.