1948 Londra Olimpiyatları'nın Türk basınına yansımaları
Reflections of the 1948 London Olympics to the Turkish press
- Tez No: 591378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Tarih, Journalism, Sports, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
MÖ. 1200'lü yıllarda önce Sümerlerde ortaya çıkmış olan olimpiyatlar, zamanla Yunanistan'a geçerek farklı bir boyut kazanmıştır. 1892 yılından itibaren ise hayatı, çalışmaları ve eserleri hakkında kısaca bilgi sahibi olduğumuz Pierre'de Coubertin, olimpiyat oyunlarının yeniden oynanması üzerine fikri çalışmalar yapmıştır. Coubertin, yapmış olduğu çalışmaların neticesinde Eski Yunan Olimpiyatlarına hakim olan düşünceyi modern çağa uydurarak tüm insanlığa armağan etmiştir. Osmanlı Devleti'nde de İkinci Meşrutiyet ilan edildikten sonra olimpiyatlarla ilgili dernek açılmasına izin verilmiştir. Bunun üzerine Olimpiyat Komitesinin Türkiye temsilcisi Selim Sırrı Tarcan 1908'de Osmanlı Olimpiyat Cemiyetini kurmuştur. 1908'de Londra'da düzenlenmiş olan olimpiyatlara Osmanlı vatandaşlarından iki genç kendi imkanları ile katılmışlardır. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yeni kurulan Cumhuriyet döneminde ise ilk kez 1924 Paris Olimpiyatlarına katılınmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan yaraları sarmak, sporun toplumları yaklaştıran, barıştıran özelliğinden istifade için 1948'de Londra Olimpiyatları tertip edilmiştir. Bu müsabakalara Türkiye yedi dalda elli yedi kişilik bir kafile ile katılmıştır. Müsabakalar sonunda Türkiye 64 puan toplayarak 6 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak olimpiyatlarda on ikinci olarak büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarılar neticesinde Türkiye, olimpiyatlar tarihinin en başarılı performansını sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Olympic games which started in Sumer in 1200 B.C, have taken a different dimension-form since they passed to the Greeks. The Olympic Games which hadn't been held for a long time, were being discussed to start being held again due to the work of Coubertin from Pierre in 1892. Based on Coubertin's work, the Antic Greeks Olympic games were fit to the modern era. At the same time, after the second constitution in Ottoman Empire, they started to prepare themselves in participating at the Olympic games with the association that they formed. Mr. Selim Sirri Tarcan, the turkish representative at the Council of Olympic Games in 1908 created the Ottoman group of Olympic Games. After that, two Ottoman citiziens participated themselves at the Olympic Games held in Sweeden in 1908. During the Republic Time, participation in Olympic Games was done every year after the Olympic Games held in Paris in 1924. As our thesis purpose is, the Olympic Games held in London in 1948, were done to heal the wounds of WWII and to reinforce the friendship among countries. At this competitionsTurkey has participated with a group of 44 participants in seven different categories. At the end of the competitions, Turkey had collected 64 points, 6 gold medals, 4 silver medals and 2 bronze medals becoming the 12th won a big success. Based on this results, this has been mentioned as the most successful period of Turkish Olympics history.