Türkiye'de vatandaşların sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlik algısı: Bandırma örneği
Perception of non-profit organisations and philantropy of citizens in Turkey: A field study in bandirma
  1. Tez No: 591377
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Bandırma ilçesinde yaşayan insanların vakıflar, dernekler gibi sivil toplum kuruluşlarına ve bu kuruluşların faaliyetlerine bakış açılarını değerlendirmek, bağış yapma tercihlerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, kişilerin ihtiyaç sahiplerine bağış ve yardımlarını, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla veya kendileri doğrudan ulaştırma kanallarından hangisini tercih edecekleri konusu incelenmiştir. Ayrıca, kişilerin hem tanımadıkları insanlara olan güven duyguları, hem hayırseverlik faaliyeti yapan sivil toplum kuruluşlarına olan güven duyguları ölçülmüş hem de devlet politikalarının belirlenmesinde sivil toplum kuruluşlarının etkilerinin olup olmadığına dair vatandaşların algısı incelenmiştir. Çalışmanın amacına göre kişilerin demografik özellikleriyle insanlara olan güven, daha iyi bir toplum için mevcut sorunların çözümünde bireysel etki, ülkemiz politikalarının belirlenmesinde sivil toplum kuruluşlarının etkili olduklarına dair düşünceleri, yoksullara yardımın kimin görevi olduğu, yapılan bağış ve yardımları belirlerken dini vecibeleri dikkate alıp almadıkları ve sokak dilencilerine para verme durumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ile ilgili altı tane hipotez kurulmuştur. Ki-kare testi yapılarak bunların arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak, kişilerin yakın çevreleri dışındaki tanımadığı insanlara olan güven duygusunun düşük olduğu, sosyal sermayenin yetersiz ve ekonomik şartların çok da elverişli olmadığı toplumlarda, sivil toplum kuruluşlarının hesap verilebilir şeffaf bir anlayış içerisinde yönetilmesi, toplum nezdinde bu kuruluşlara olan güvenin artırılmasına yönelik önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the perspectives of the people who are living in Bandirma district to non-governmental organizations such as foundations and associations and their activities, and to expose their donation preferences. In this context, the issue of whether people would prefer their donations and grants to those in need through non-governmental organizations or directly by themselves is examined. In addition, the trust of people to people they do not know, the trust of people to non-governmental organizations that do charity activities were measured and the perception of citizens about the effects of non-governmental organizations in determining state policies was examined. According to the aim of the study, six hypotheses were established as to whether there is a significant relationship between the demographic characteristics of the people, the trust in the people, the individual effect on the solution of the problems for a better society, the influence of the non-governmental organizations in determining the policies of our country, the role of the aid to the poor assume whose duty, wheter religious obligations were taken into consideration while the donations and aids were given and the giving money to beggars. Chi-square test was used to determine whether there is a significant relationship between them. As a result, the management of civil society organizations in an accountable and transparent manner in societies where people with a low level of trust in people other than their immediate surroundings, where social capital is insufficient and economic conditions are not very favorable, will contribute to increasing the trust in these organizations before the society.