Modern Olimpiyat Oyunları'nda farklı bir boyut: Spor ve sanatın birlikteliği
A different dimension in the Modern Olympic Games: The marriage of sport and art
  1. Tez No: 902673
  2. Yazar: EMRE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ALİ SİVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Spor, Tarih, Art History, Sports, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Sanat ve spor birlikteliği antik Olimpiyat Oyunları'na kadar uzanmaktadır. Antik Oyunlar'da atletler, filozoflar, bilginler, şairler, müzisyenler, heykeltraşlar ve yüksek profilli liderler yeteneklerini sergilemişlerdir. Trompetçiler kazananları duyurmuş, heykeltraşlar kazananların heykellerini yapmış, zafer ilahileri bestelenmiş, tarihçiler yine yazdıkları çeşitli eserleri burada halka duyurmuşlardır. Modern Olimpiyat Oyunları'nı kurarken antik zamanlara sürekli olarak öykünen, sporcuların düzgün bir cümle bile kuramamasından şikayet eden Pierre de Coubertin, sporcuların sporculuktan öteye geçmelerini sağlamak amacıyla Olimpizm'in üç temel unsurundan biri olan“ruh”un gelişimini sağlayan sanat kavramına erken dönemlerinden bu yana sürekli olarak vurgu yapmıştır. Coubertin'in sanat kavramına vurgu yapmaması düşünülemezdi çünkü ataları ve içinde doğduğu aile bireyleri de birer sanatçıydı. Ayrıca sanatın eğitimdeki yeri de yadsınamazdı. Bu bağlamda Coubertin, sanat kavramının sporu süslemesi ve desteklemesi durumunun ötesine geçmiş, Modern Olimpiyat Oyunları' na Olimpik Sanat Yarışmaları'nın dahil edilmesi için çalışmış ve bunu başarmıştır. Bu yarışmaların kazananları, sporcularda olduğu gibi Olimpiyat Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Bu süreç amatörlük prensibinin ihlalinin başı çektiği çeşitli sorunlar sebebiyle 1948 Londra Olimpik Sanat Yarışmaları ile sona ermiştir ve yerini Olimpik Sanat Sergileri'ne bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı Olimpik Sanat Yarışmaları'nın tarihini kronolojik olarak ortaya koymaktır. Böylece okuyucu 36 yıl süren ve toplamda yedi kez yapılan Olimpik Sanat Yarışmaları'nı oluşum aşaması, başlangıç, süreç, bitiş ve bitiş sonrası olmak üzere çeşitli evrelerle kronolojik olarak detaylıca görecektir.
Özet (Çeviri)
The association of art and sports dates back to the ancient Olympic Games. Athletes, philosophers, scholars, poets, musicians, sculptors, and high- profile leaders displayed their talents in the ancient games. Also in these games, Trumpeters announced the winners, sculptors crafted statues of the victors, victory chants were composed, and historians once again announced their various works to the public here. In the establishment of the Modern Olympic Games, Pierre de Coubertin, who consistently imitated ancient times and complained about athletes' inability to form a proper sentence, has emphasized the development of the "spirit.'' one of the three fundamental elements of Olympism, since the early days. This emphasis aims to encourage athletes to transcend mere athleticism and embrace the concept of art in order to foster the growth of the Olympic spirit. It was impossible for Coubertin to not to emphasize the concept of art because his ancestors and the members of the family in which he was born were also artists. Moreover, the role of art in education could not be denied. In this context, went beyond the idea of art merely embellishing and supporting sports; he worked towards the inclusion of Olympic Art Competitions in the Modern Olympic Games and successfully achieved this. The winners of these competitions were rewarded with Olympic Medal just like athletes. Because of the various issues, mainly the violation of the amateurism principle, this process came to an end with the 1948 London Olympic Art Competitions and was replaced by Olympic Art Exhibitions. The aim of this study is to present the history of the Olympic Art Competitions chronologically. Therefore, readers will comprehensively observe the Olympic Art Competitions, which occurred seven times over 36 years, in various chronological stages, including formation, initiation, process, conclusion, and post-conclusion phases.