Türkiye sigorta ve reasürans sektöründeki gelişmenin yabancı sermaye girişine etkisi
Effect of development in insurance and reinsurance industry in Turkey over foreign investment increase
- Tez No: 591412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkelerin sosyoekonomik ve kültürel yaşamlarıyla iç içe ve hem risk yönetiminde hem de ekonomik gelişme ve büyümede önemli bir enstrüman olan sigorta sektörü yapısının ve faaliyetlerinin rasyonel küresel faaliyetler olması gerekir. Ülkemizde bir yandan sektörün çağdaşlaşması yaşanırken bir yandan da sektörün kurumsal yapısının giderek yabancı şirketlerin ağırlık kazandığı bir yapıya dönüşmesinin, bir finans kurumu olarak gelecekte ülkeye etkileri neler olacaktır sorusu önem taşımaktadır. Türkiye sigorta sektöründe kurumsal yapının ve üretim faaliyetlerinin ülke ekonomisine ve Ödemeler Dengesine etkilerinin neler olabileceği, bu gelişmelerin Yabancı Sermaye girişine etkileri, gerekçeleri ve önemi tez boyunca çeşitli açılardan incelenmiş; tüm bölümlerdeki bilgilerden çeşitli sonuçlara varılmıştır. Bölümlerdeki veriler en az beş yıllık olup çoğu on yıllıktır. Bu verilerin ışığında Türkiye'de sektörün kurumsal yapısının giderek yabancı sermayenin yönetimine geçtiği ve buna rağmen üretimde son iki yıla dek önemli bir artışın olmadığı saptanmıştır. Özellikle Ödemeler Dengesi üzerinden sigorta girdi ve çıktıları karşılaştırıldığında aralıksız yıllar boyu Yabancı Sermaye artışı ile parasal çıkışların girişlerden daha fazla olduğu dolayısıyla sektörün Ödemeler Dengesi açıklarının kapatılmasına bir katkısının olmadığı ve neredeyse tamamen Yabancı Sermaye kontrolüne geçtiği açığa çıkarılmıştır. Bazı bölümlerde analiz yöntemine yer verilse bile tezin tümünde tüme varım yöntemi kullanılmıştır. Veriler ve özellikle istatistikler için hem Dünya'da hem de ülkemizde güvenilirlikleri tartışılmayan kaynaklar kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler Sigorta, Reasürans, Retrosesyon, Ödemeler Dengesi
Özet (Çeviri)
The insurance sector, which is an important instrument in the risk management and economic development and growth, intertwined with the socioeconomic and cultural lives of the countries, must be rational global activities.. While the modernization of the sector is experienced in our country on the one hand, the question of what will be the effects of the institutional structure of the sector to become a structure where foreign companies gain weight is important as a financial institution in the future.. Turkey institutional structure and production activities in the insurance sector to the national economy and the Balance of Payments of what might be the effects, the effects of foreign capital inflows from these developments, rationale and importance of this has been examined from various angles throughout the thesis; from the informations in all sections various conclusions were reached. The data in the sections are at least five years and most of them are ten years. In the light of this data that the institutional structure of the sector in Turkey now increasingly getting under the control of the management of foreign capital and it is found that until 2 years ago there were not a significant increase in the production. In particular, when the insurance inputs and outputs were compared over the Balance of Payments, it was revealed that the increase in Foreign Capital and the monetary outflows were higher than the inflows for years, thus the sector did not contribute to the closing of the Balance of Payments deficits and almost completely under the control of Foreign Capital. Even though the analysis method is included in some chapters, induction method were used in the whole thesis. For the data and especially the statistics, the sources whose reliability was not discussed both in the world and in our country were used. Key words Insurance, Reinsurance, Retrosession, Balance of Payments