Ali Şir Nevâî'nin Muhakemetü'l-Lugateyn adlı eserinin söz dizimi bakımından incelenmesi
Investigation of Ali Şi Nevâî'n's Muhakemetü'l Lugateyn in terms of oral
- Tez No: 591411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çağatay Türkçesi ve Edebiyatı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi Ali Şir Nevai'dir.“Ali Şir Nevai'nin Muhakemetü'l- Lugateyn Adlı Eserinin Sözdizimi Bakımından İncelenmesi”adlı bu çalışma, Sema Barutçu Özönder'in edisyon kritiğini yaptığı Muhakemetü'l- Lugateyn adlı çalışması esas alınarak oluşturulmuştur. Çalışma temelde üç ana bölümden oluşmaktadır: Giriş, inceleme ve sonuç. Bu çalışmanın giriş bölümü; çalışma süresince yapılanlar, çalışmanın konu, kapsam, amaç ve yöntemini içermektedir. Ardından Ali Şir Nevâi tanıtılıp; edebi kişiliği ve serleri hakkında bilgi verilip Muhakemetü'l- Lugateyn hakkında detaylı açıklamalar yapılmıştır. Sonrasında inceleme bölümüne geçilmiştir. İnceleme bölümünü kelime grupları ve cümle çeşitleri oluşturmaktadır. Bu bölümde Muhakemetü'l Lugateyn'de bulunan kelime grupları ve cümle çeşitleri eserden alıntılar yapılarak gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular verilmiştir. Eserdeki kelime grupları ve en çok hangi kelime gruplarının kullanıldı
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a Master's Thesis at Institute of Social Sciences at Celal Bayar University. The study is the syntax of Ali Şir Nevâî's "Muhakemetü'l- Lugateyn book written in 1499. One of the first names that come to mind when Chagatai Turkish and Literature is mentioned is Ali Sir Nevai. This is a syntax study of Ali Şir Nevai's Muhakemetü'l- Lugateyn in terms of syntax. This is a syntax based on Muhakemetü'l-Lugateyn, which was edited by Sema Barutçu Özönder. The study consists of three main parts: Introduction, review and conclusion. In the introduction part of this study; the subjects, scope, purpose and method of the study are stated. Then Ali Şir Nevâi was introduced; information about his literary personality and series and detailed explanations about Muhakemetü'l- Lugateyn. Then the examination section was started. The examination section consists of word groups and sentence types. In this section, word groups and sentence types in Muhakemetü'l Lugateyn are shown by quoting from the work. In the conclusion section, the findings are given. The word groups in the work and which word groups are used most, the sentence types in the work and which sentence types are used the most are shown.