Ar-ge biriminde dengeli skor kartları kurularak birim stratejisinin işletme stratejilerine uygunluğunun AHP yöntemi ile ölçülmesi
Measuring compliance of r&d department strategy with companystrategies based on balanced scorecards by using AHP methodologies
  1. Tez No: 591414
  2. Yazar: OKTAY BÜYÜKİKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Ar-Ge biriminin önemini ortaya koyacak verileri tespit ederek, işletme ve Ar-Ge birim stratejilerini birbirine eşitlemek amaçlanmıştır. Ar-Ge birimine DSK kurularak, ikili karşılaştırmalar sayısal verilere dönüştürülmüştür. Sayısal veriler AHP yöntemi ile çözümlenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Tezin Birinci bölümünde giriş, tezin amacı, motivasyon ve çalışma planı bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölümünde Ar-Ge, İnovasyon, Ar-Ge Projeleri, Ar-Ge Fonları ve Dengeli Skor Kartları, AHP yönteminin literatürü hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümünde Dengeli Skor kartları ve AHP uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümünde ise; işletmenin Ar-Ge birimine kurulacak Dengeli Skor Kartlarının modellenmesi yapılmıştır. Modelleme sonucunda elde edilen veriler AHP ile çözdürülmüş ve sıralanmıştır. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçlar incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by identifying the data that reveals the importance of R&D unit, it was aimed to equalize the enterprise and R&D unit strategies. The BSC was established in the R&D unit and binary comparisons were converted to numerical data. Numerical data were analyzed by AHP method and the results were interpreted. In the first part of the thesis, introduction, aim of the thesis, motivation and work plan were given. In the second part, general information about the literature of R&D, Innovation, R&D Projects, R&D Funds and Balanced Scorecards, AHP methods was given. In the third part, information about Balanced Scorecards, AHP applications was given. In the fourth part, Balanced Scorecards were modeled in R&D department of the company. The data obtained as a result of modeling were solved and listed with AHP. In the fifth part, the data obtained were examined and the necessary comments were made and the study was completed.