Kalecik redif binası yapısal çözümlemesi ve koruma yaklaşımı önerisi
Structural analysis protection approach of Kalecik redif (military reserve) buildings
- Tez No: 591426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle Kalecik ilçesinin genel özelliklerine değinilip, İlçedeki sivil ve anıtsal mimarlık örneklerinden bahsedilmiştir. 2. Abdülhamit döneminde yapılan askeri binalar incelenerek redif binalarının yapı elemanları analiz edilmiştir. Kalecik Askerlik Binalarından Redif binası detaylı bir şekilde anlatılarak bu yapı için koruma önerisi getirilmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasının; İkinci bölümünde, Redif Binası örneğinin yer aldığı Kalecik ilçesinin coğrafi konumu, tarihsel gelişimi, nüfus ve ekonomik yapısı, jeolojik yapısı anlatıldıktan sonra ilçenin kentsel dokusuna değinilmiştir. Bu bölümde ayrıca, İlçenin önemli sivil ve anıtsal mimarlık örneklerine yer verilmiştir. Anıtsal örneklerde cami, türbe, hamam, köprü, kale, çeşme; sivil mimarlık örneklerinde ise konutlara yer verilmiştir. Yapıların mimari özelliklerine değinilmiş, ulaşılabilinenlerin kat planları incelenmiştir. Bu yapılar mimarlık ve sanat tarihi açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümünde; ender bulunan üçlü düzendeki askeri yapılardan depo olarak kullanılan redif binasının mevcut durumu olmak üzere diğer iki redif yapısının da mevcut durumuna değinilmiştir. Binanın tarihsel süreç içinde geçirdiği evrelere değinilerek 2012 yılındaki durumu ayrıntılı olarak incelenmiş, rölöve çizimleri yapılarak hasar tespit ve malzeme analiz paftaları hazırlanmıştır. Yapıda meydana gelen bozulmaların sebepleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümünde; yapılmış araştırma ve arşiv çalışmaları sonucunda ulaşılan Türkiye'deki benzer diğer redif yapıları incelenerek analoji çalışması yapılmış, restitüsyon için gerekli bilgilere ulaşılmış ve çizilen rölövedeki izler göz önünde bulundurularak ve elde edilen kaynaklar ışığında incelenen redif yapılarından da faydalanarak yapının özgün halini içeren restitüsyon önerisi getirilmiştir. Bu öneri için redif yapılarının yapı elamanları analiz edilmiştir. Kalecik Redif Binası için yapılan tarihsel araştırmalar doğrultusunda kısıtlı sayıda belge ve fotoğrafa ulaşılmış olsa da elde edilen bu veriler, yöre halkından binanın yakın geçmişiyle ilgili alınan bilgiler ve yapının üzerinde taşıdığı izler ve örnek teşkil eden diğer redif yapılarının analizi restitüsyon projesine ışık tutmuştur. Beşinci bölümünde; yapının sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli olan restorasyon projesi hazırlanmıştır. Önce yapının korunması ve sürdürülebilirliğinin gerekliliği üzerinde durulmuş, gerekli restorasyon müdahaleleri önerilerek restorasyon projesi hazırlanmıştır. Yapıya bölgenin ihtiyacı olan kültürel aktivitelerin düzenlenebileceği eğitim merkez işlevi verilerek yaşatılması sağlanmıştır. Bu çalışmada başta Kalecik'te 2012 yılında harap durumda olan olan redif binası olmak üzere günümüze ulaşabilmiş 19. yüzyıl Osmanlı dönemi redif binalarının gelecek nesillere aktarılabilmesi ve varlığını sürdürüp yaşatılabilmesi, bu yapılara önerilecek restorasyon projeleri için elde edilen sonuçlar bir araya getirilerek incelenmiş ve belgelenerek sürekliklerinin sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fistly the general characteristics of Kalecik district are mentioned and examples of civil and monumental architecture in the district are mentioned. Military buildings constructed during the reign of 2.Abdulhamid were analyzed and the structural elements of the redif buildings were analyzed. The redif building, one of the Kalecik Military Buildings, was explained in detail an attempt was made to propose protection for this building. Thesis study; In the second part, the geographical location, historical development, population and economic structure and geological structure of the Kalecik district where the Redif Building example is located are explained and the urban fabric of the district is mentioned. In this section, important examples of civil and monumental architecture of the district are included. Monumental examples include mosques, tombs, baths, bridges, castles, fountains; and in the examples of civil architecture, houses are included. The architectural features of the buildings are mentioned and the floor plans of the accessible buildings are examined. These buildings were evaluated in terms of architecture and art history. In the third part; The current situation of the Redif Building, which is used as a warehouse, and the other two Military Buildings, which are used as a warehouse, are mentioned. The year of 2012 situation of the building has been examined in detail by considering the phases that the building has gone through in the historical process. The causes of the detorioration in the structure were investigated. In the forth part; examining similar military structures in Turkey reached for the restitution of archives has access to necessary information. In the light of the sources obtained by taking the traces of the survey project drawn into consideration, the military structures examined were also utilized and a restitution proposal containing the original form of the structure was proposed. The stuructural elements of the redif buildings were analyzed for this proposal. Although a limited number of documents and photographs have been reached in line with the historical researches carried out for Kalecik Redif Building, the data obtained, information from the local people about the recent history of the building and the traces it carries on the building and the analysis of other redif buildings that exemplify the restitution project shed light. The structural elements that will be used as reference for the restitution projects of Redif Deposits are analyzed and drawn. In the fifth section; The restoration project required for the sustainability of the building was prepared. First of all, the necessity of the preservation and sustainability of the building was emphasized and necessary restoration interventions were proposed and the restoration project was prepared. The structure has been provided to be kept alive by giving the function of the center where cultural activities that the region needs can be organized. In this study, the transfer of the redif buildings(military reserve) of the 19 th century Ottoman period to the present generations and the survival of the redif buildings that have survived, especially the redif apartment which is disappearing in Kalecik, have been discussed within the scope of protection for the restoration projects to be proposed to these buildings and the results obtained have been examined and brought together and to ensure their continuity.