Kentsel dönüşüm uygulamaları çerçevesinde politika ağları: İzmir özelinde ampirik bir inceleme
Policy networks in the framework of urban regeneration applications: An emprical study of the case of İzmir
- Tez No: 591427
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Kamu kurumları ve aktörleri siyasal, ekonomik, toplumsal yapılar içinde hareket etmekte ve birçok resmi ve gayri resmi aktörle etkileşim içinde bulunmaktadır. Politika ağı yaklaşımı, kamu politikalarının oluşumunda tek belirleyici aktörün devlet olduğu fikrini reddetmekte, kamu politikalarının her zaman resmi aktörlerin üst düzey plan ve programlarıyla oluşmadığına dikkat çekmektedir. Kamu politikalarını iletişim ve bu iletişim sonucu oluşan ağlar perspektifinden değerlendiren politika ağı yaklaşımına göre politik meselelerle ilgili çeşitli aktörler kamu politikası sürecinde etkilidir ve politikalar kamu kurumlarında çeşitli düzeylerdeki kamu görevlilerinin kontrolünde veya kontrolü dışında birçok aktör tarafından karşılıklı etkileşim sonucu meydana gelmektedirler. Bu çalışmada politika ağları yaklaşımı çerçevesinde kentsel dönüşüm politika ve uygulamaları analiz edilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Bayraklı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ve Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu kapsamda kentsel dönüşüm sürecinde ilişkilerin rolünü ve belirlenen örneklem sınırları içinde kentsel dönüşüm süreciyle bağlantılı aktörlerin ilişki haritalarını ortaya çıkarmak, bu ağdaki önemli aktörleri ve aktörlere güç sağlayan kaynakları tespit etmek, kentsel dönüşüm sürecinin iç dinamiklerini anlamak ve ağın yapısını belirlemek araştırmanın amaçlarıdır. Bu çerçevede yerel aktörler, sivil toplum örgütleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, milletvekilleri ve inşaat sektörü ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile 55 yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Mülakatla elde edilen veriler nitel ve nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Verilerin nicel analizinde sosyal ağ analizi yöntemi benimsenmiş ve analizler UCINET programıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel ve nitel yöntemlerle analiz neticesinde elde edilen ağ bulguları politika ağı yaklaşımı perspektifinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public enterprises and actors act within political, economic and social structures and interact with many formal and informal actors. The policy network approach rejects the idea that the state is the only determining actor in the formation of public policies and points out that public policies are not always formed by high level plans and programs of official actors. According to the policy network approach, which evaluates public policies within the framework of communication and networks formed as a result of this communication, various actors related to political issues are effective in public policy process, policies are the result of mutual interaction by many actors in or outside the control of public officials at various levels in public institutions. In this study, urban transformation policies and practices are analyzed within the framework of policy networks approach. The sample of the research consists of the Ege Neighborhood Urban Regeneration and Development Project, Bayraklı Urban Regeneration and Development Project and Örnekköy Urban Regeneration and Development Project carried out by İzmir Metropolitan Municipality. This study aims to reveal the role of relations in urban transformation process and the relationship maps of the actors related with the urban transformation process within the limits of the sample, to identify the important actors and sources that provide power to these actors in the network, to understand the internal dynamics of the urban transformation process and to determine the structure of the network. Within this framework, 55 face-to-face interviews were conducted with local actors, non-governmental organizations, Izmir Metropolitan Municipality, deputies and the construction sector via semi-structured interview technique. The data obtained through the interviews were analyzed by qualitative and quantitative methods. In the context of quantitative analysis of the data, social network analysis was adopted as a method and the analyzes were performed with UCINET program. The network findings obtained as a result of quantitative and qualitative analysis were interpreted from the perspective of the policy network approach.