Güvenlik, otorite ve bölüşüm üçgeninde kentin tarihsel evrimi
Güvenlik, otorite ve bölüşüm üçgeni̇nde kentin tarihsel evrimi
- Tez No: 591430
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kentle ilgili çalışmaların genellikle belirli bir disiplin içerisinde ele alınması nedeniyle kente dair çok sayıda kuram ve tanımlamalarla karşılaşmaktayız. Söz konusu çeşitliliğe rağmen genel kabul görmekte olan bir gerçeklik vardır. Kenti kavrayışımız uygarlık ve devleti kavrayışımızla yakın ilişkilidir ve tarihsel bir perspektif göze çarpmaktadır. Farklılıklara rağmen, kentlerde birçok ortak nokta, benzer yapı ve oluşumların olması, kentlerin ne şekilde ve neden oluştuklarına, nasıl değişim ve dönüşüm gösterdiklerine dair ipuçları sunmaktadır. Disiplinler arası niteliğe sahip olduğunu iddia edebileceğimiz bu çalışmada kentlerin uygarlık ve devlet ile olan ilişkisi incelenmekte; kentlerin, güvenlik otorite ve bölüşüm kavramları çerçevesinde ortaya çıktığını, dolayısıyla tarihsel evrimlerinin de bu kavramlar çerçevesinde gerçekleştiğini ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
Since the studies regarding cities are generally examined within a specific discipline, we encounter a great number of theories and descriptions as to cities. In spite of the variety in question, there is a generally acceptable reality. Our understanding of cities is closely related to our comprehension of civilizations and states, and a historical perspective stands out. Despite the differences; several common grounds, similar constructions and formations give us clues about how and why the cities are established, changed and transformed. In this study – in which we can claim to have an interdisciplinary perspective – the relationship of cities with civilization and state is examined; we set forth that cities showed up within the frame of the concept of security, authority and distribution; therefore, also its historical evolution takes shape within this frame.