Bankacılık sektöründe tasarrufların TFRS kapsamında raporlanması: Bankalara etkilerinin analizi
Reporting of savings in the banking sector within the scope of TFRS: Analysis of the effects on banks
  1. Tez No: 591429
  2. Yazar: AHMET AVÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Banka yükümlülüklerinin en önemli bileşeni konumuna sahip olan mevduat, diğer fon kaynaklarına nazaran daha ucuz maliyetli olması hasebiyle bankalar açısından en cazibeli finansman kaynağıdır. Diğer taraftan bankalara yatırılan mevduat, yatırımcı açısından fonun güvenli yere tevdi edilmesine olanak sağlamakta, bu sayede yatırımcılar fonlarının güvenliğinden emin olmakla beraber bu fonlardan getiri de elde etmektedirler. Mevduatın yatırımcılar açısından önemli menfaatler içermesinin yanı sıra bir diğer önemli işlevi de makro ekonomik anlamda yatırımları besleyen tetikleyici bir araç niteliğine haiz olmasıdır. Bankacılık sektörü açısından mevduatın sağlıklı ve mevzuata uygun olarak işleyişinin sağlanmasının yanı sıra muhasebesel olarak THP ve TMS sistematiğine uygun olarak izlenmesi, gerek sektördeki rakamların gerçeği yansıtması gerekse oluşabilecek haksız rekabet alanının daraltılması anlamında önemlidir. Bu çalışmada mevduatla ilgili mevzuattaki hükümlere ve doktrinde yer alan görüşlere yer verilerek kapsam gereği sınırlı da olsa kavram ve işleyiş açıklanmış, diğer taraftan mevduatın muhasebeleştirilmesine kaynak teşkil eden THP, TFRS ve TMS'nin ilgili hükümleri irdelenerek işleyişte yapılması gereken muhasebe kayıtları detaylı olarak ortaya konulmuş ve mevduatın TFRS kapsamında raporlanmasının Türk bankacılık sektörüne etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deposits, the most important item of the bank's liabilities, are the most attractive source of funding due to the fact that it is less costly than other sources. On the other hand, money deposited banks enables investor to entrust the fund to a safe place so that they feel secure and also gain return from them. In addition to fact that deposits include important benefits for the depositors, its another significant function in terms of macroeconomics is the fact that it is a triggering instrument which feeds investment. Providing deposits to function sound and compliant to regulation in terms of banking and recognition complaint to the uniform chart of accounting and Turkish Accounting Standards in terms of accounting is important in the sense of both reflecting figures the reality and constraining areas of unfair competition. In this study by mentioning provisions of regulation and the opinions expressed in the doctrine about deposits, concept and operation of deposit is explained even if it is limited due to the requirement of scope, on the other hand by examining the uniform chart of accounting, Turkish Financial Reporting Standards and Turkish Accounting Standards which serve as a basis of recognition of deposits, accounting records which are required to be made in operation are stated in detail and anaylsed the effects of deposits reported in context with Turkish Financial Reporting Standards on Turkish Banking sector.