Türkiye'de bankacılık sisteminin gelişimi: Bankacılık sisteminde kaynak yönetimi ve kârlılık
Development of banking system in Turkey: Resource management and profitability in the banking system
- Tez No: 591446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER NASUHİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Finansal sistem, fon fazlası olan iktisadi birimlerden fon açığı olan kesimlere fon akımlarını sağlayan, bu akımları etkileyen, fon tedarik ve birikimine katkıda bulunan birden fazla etmenin bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir yapıdır. Bu yapı, bir ekonomide tasarrufların yatırımlara dönüşüm süreci üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bir finansal sistemin toplam ekonomi içindeki nicel büyüklüğünün artması yanında niteliksel yönden de gelişmesi finansal gelişmeyi ifade eder. Finansal gelişme kavramı ölçülürken çoğunlukla niceliksel yönden değerlendiren kriterlerin ele alındığı görülmektedir. Ekonomide fon fazlası olan birimlerden fon ihtiyacı olan birimlere kaynak aktarımı finansal araçlarla, finansal piyasalarda, finansal aracı kurumlarla sağlanır. Bunların tamamı finansal sistemi oluşturur. Bankalar, özellikle mevduat bankaları finansal sistemin en önemli aktörleridir. Kar maksimizasyonu hedefine dönük olarak çalışmak zorunda olan bankalardan başta özkaynak sağlayan ortaklar olmak üzere paydaşlarının beklediği sağladığı kaynakların maliyetini düşürüp, varlıkların getirisini yükselterek net faiz marjını ve karı artırmalarıdır. Bu hedefe ulaşabilmeleri için de etkin bir aktif pasif yönetimi tesis etmeleri gerekmektedir. Aktif pasif yönetimi bir anlamda bankanın yönetimidir. Özellikle vade uyuşmazlığından kaynaklanan likidite riski, yanı sıra piyasa (faiz ve kur) riski, kredi riski, operasyonel risk gibi bir takım riskler bankaların etkin bir risk yönetimi fonksiyonu tesis etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bankaların etkin bir aktif pasif ve risk yönetimi fonksiyonu tesis ederken, başvurdukları en etkili araçlardan birisi Fon Transfer Fiyatlaması'dır. Bu uygulama ile bankaların kar yaratan en önemli birimleri olan şubeler başta olmak üzere ilgili birimler banka politikalarına uygun bir şekilde kaynak toplamaya ve kredi kullandırmaya yönlendirilirken, karlılık performansları da ölçülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The financial system is a structure formed as a result of a combination of multiple factors that contribute to the fund supply and accumulation, affecting the fund flows from the surplus economic units to the deficit segments. This structure has significant effects on the process of transforming savings into investments in an economy. In addition to increasing the quantitative size of a financial system in total economy, its qualitative development refers to financial development. When measuring the concept of financial development, it is observed that the criteria that are evaluated mostly from a quantitative point of view are discussed. The transfer of funds from surplus units in the economy to units in need of funds is provided by financial instruments, financial markets, financial intermediaries. All of these make up the financial system. Banks, especially commercial banks are the most important actors of the financial system. The objective of profit maximization is to reduce the cost of the resources expected by the shareholders, especially shareholders who provide equity, and increase the net interest margin and profit by raising the return on the assets. In order to achieve this goal, they also need to establish an effective active passive management. Asset and liability management is in some sense the management of the bank. In particular, liquidity risk arising from maturity mismatch, as well as a number of risks such as market (interest rate and exchange rate) risk, credit risk, operational risk, necessitates banks to establish an effective risk management function. One of the most effective instruments that banks apply to IS fund Transfer pricing, while establishing an effective active passive and risk management function. With this application, the most important units of the banks that generate profits, especially the branches, are directed to collect funds and make loans in accordance with the bank policies, while profitability performances can be measured.