Türkiye'de bankaların fon ve kaynak kullanımı yapısı üzerinde mali sistemdeki gelişmelerin etkisi
- Tez No: 92858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bankalar, ulusal ve uluslararası ekonomiler arasındaki fon akımlarının hareketinde aracılık işlevini yerine getiren en önemli ku rumlardır. Bu önem, fon fazlası olanlar ile fon ihtiyacı olanlar arasın daki akışı sağlama fonksiyonu ile belirginleşmektedir. Uluslararası para sisteminde yaşanan gelişmeler ise bankaların aracılık faaliyetle rini direk olarak etkilemektedir. özellikle 1973 petrol krizi ile birlikte uluslararası sermaye hare ketlerinde hızlı bir artış yaşanmaya başlamıştır. Sermaye hareketleri nin hacim ve çeşitliliğinde yaşanan artış bankaları da etkilemiş, çok yönlü ve ileriye doğru sürekli bir gelişim gözlenmeye başlamıştır. Ser maye hareketlerinin serbestleşmesi, finansal piyasalarda türev araç ların çeşitliliğinin artması ve rekabetin giderek artması banka yöne tim tekniklerini dolayısıyla da faaliyet alanlarını önemli ölçüde etkilemiştir. 1980'li yıllara gelindiğinde artık bilançoların aktif ve pasif taraflarını birarada yönetmek bir zorunluluk halini almıştır. Finansal piyasalarda ve bankacılık alanında yaşanan bu geliş meler çalışmamızın birinci bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Aktif-pasif yönetim'in gelişimi ve en önemli analiz tekniği olarak genel kabul gören CAMEL yaklaşımı yine aynı bölümde geniş olarak ince lenmiştir. Uluslararası sermaye hareketleri ve bankacılıkta yaşanan geliş melerin ışığında, dünya ekonomisi ve finansal piyasaları ile entegre olmaya çalışan Türkiye ekonomisi ve bankacılık sisteminde bu amacaii yönelik gelişmeleri ise ikinci bölümde yer almaktadır. Türk Bankacılık Sistemi'nde yaşanan gelişmeler birbirini tamamlayan iki döneme ayrı larak ele alınmıştır. Son yirmi yıla damgasını vuran bu gelişmeler mevcut verilerle birarada değerlendirildiğinde Türk bankacılık siste minde hakim olan piyasa yapısı bu bölümün sonunda gözönüne seril meye çalışılmıştır. Mevcut piyasa yapısı içerisinde bankaların fon kaynak yapılan da dönem dönem değişiklikler içermektedir. Bankacılık sisteminin fon kaynak yapısı tablolar yardımıyla son bölümde açıklanmakta ve bu yapı ile neden-sonuç ilişkisi taşıdığı düşüncesinden hareketle 1994 krizi ve 5 Nisan kararlan bölüm sonunda aynca ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill OUTLINE Banks are the most important institutions, which act as agents in fund transfer among national and international economies. Their importance is more manifest in terms of their providing money flow between those having excess funds and those lacking funds. Developments in international money system have direct influence on banks with regard to their agency activities. The petrol crisis experienced in 1973 led to a rapid increase in international capital movements. The incerase in volume and in diversity of capital movements produced an effect on the banks leading to a progressive and multi-dimensional development. Free capital movement increased diversity of means used in financial markets and competition as well, which as a consequence affected administration techniques as well as occupational field. In the 1980s, balance administration through consideration of assets and liabilities together arose as an obligation. Under first chapter of our study, we evaluated in detail such developments in financial markets and banking. Development of asset-liability administration as well as CAMEL approach, being commonly accepted as the most important analysis tehnique are also examined in detail under the same chapter. Turkish economy attempting to integrate with world economy and financial markets, and banking system developments to this end in terms of international capital movements are assessed under theIV second chapter. Development of Turkish Banking System is considered in two complementary periods. At the end of the chapter, we tried to illuminate prevailing market structure in Turkish banking system via considering together the developments that had such enormous effect on events of the last twenty years and current available data. Within current market structure, fund sources of banks have also changed occasionally. The last chapter explains fund source structure of banking system via tables. At the end of the chapter, in addition, since we think that such structure had cause-effect relation with, 1994 cirisis and 5 April decrisions are taken into consideration. XC YÜKSEKÖ?RETİM KURUL® DOKÜMANTASYON MERKEZİ