Devlet konservatuvarları ortaokul devresi viyolonsel dersi müfredatlarının incelemesi ve program geliştirme önerisi
Analysing middle school cello curriculum of the state conservatories and program development proposal
  1. Tez No: 591456
  2. Yazar: ECE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT İŞGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ortaokul düzeyinde eğitim veren 12 konservatuvarın ortaokul devresi viyolonsel dersi müfredatlarını inceleyip, yeni bir program önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; müzik eğitimi, eğitimle ilgili kavramlar ve Türkiye'deki program geliştirme çalışmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde; yurtdışında yükseköğrenim öncesi profesyonel müzik eğitiminden genel olarak bahsedilmiştir. Bunun yanında, farklı ülkelerdeki viyolonsel eğitimi müfredatlarına ve viyolonsel müfredatı oluşturmaya yardımcı olabilecek çalışma örneklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren kurumların hangileri olduğundan bahsedilmiş ve ortaokul düzeyinde eğitim veren 12 konservatuvarın eğitime başlangıç sınıfları ve düzeyleri incelenmiştir. Bu okulların ortaokul devresi viyolonsel dersi müfredatları derlenmiş ve 8 tabloda toplanmıştır. Her okul için sene içinde çalışılması gereken gam/arpej ile egzersiz, etüt, sonat ve konçerto isimlerinin bulunduğu 4 ayrı tablo hazırlanmıştır. Buna ek olarak, her sınıf için sene içi ve bitirme sınavlarında seslendirilmesi gereken repertuvarı içeren 4 tablo ile öğrencilerden sınavda istenen parçalar listelenmiştir. 12 okulun incelenen müfredatlarına genel bir bakış yapılarak karşılaştırmalarda bulunulmuştur. Bu karşılaştırmalar ile başlangıç ve orta seviye viyolonsel müfredatlarıyla ilgili yapılmış çalışmalar ışığında mevcut müfredatları geliştirici önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the middle school cello curriculum of the 12 conservatories in Turkey and to propose a new program. The study is composed of three main parts. The first part contains information about music education, concepts of education and curriculum development studies in Turkey. In the second, pre-college music education in abroad is described generally. In addition, information about cello curricula in different countries and studies which can be helpful to create a cello curriculum are mentioned. In the third part, which it is the professional music education institutions in Turkey have been mentioned and starting grades and levels of the 12 conservatories providing middle school education are investigated. The curriculum of the cello lesson of the middle school circuit of these schools was compiled and collected in 8 tables. For each school, 4 tables which includes the names of the scales/arpeggios and exercises, etudes, sonatas and concertos that students must to study in the school year are prepared. In addition to this, 4 tables which include the exam repertory are prepared. Curricula of the 12 schools are compared. With these comparisons and the studies about elementary and intermediate level cello curricula, suggestions were made to improve the existing curricula.