Üniversite öğrencilerinin fırsat sitelerine yönelik tutumlarının incelenmesi: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
The attitues of university students on group buying websites: The case of Kırşehir Ahi Evran University
  1. Tez No: 591455
  2. Yazar: ŞENGÜL ŞAHİN KIRIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SEÇME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zamanla gelişen teknoloji ve internet kullanımının artması neticesinde tüketicilerin değişen ihtiyaç ve beklentilerine online alışveriş sitelerinin karşılık verebiliyor olması, firmaları internet sitesine yönelterek rekabet ortamını internet üzerine taşımıştır. Gün geçtikçe online alışveriş sistemi yaygınlaşmış, tüketicilerine indirimli ve kampanyalı yüzlerce çeşit ürün sunan ve üyelik sistemi ile çalışan fırsat sitleri doğmuş ve bu siteler sundukları fırsatlar neticesinde oldukça cazip hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı ticari faaliyetteki payı giderek artan elektronik ticaretin bir aracı olarak fırsat sitelerinden alış veriş yapma davranışının üniversite öğrencileri açısından incelenerek tutum ve algıların belirlenmesidir. Bu doğrultuda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerden toplanan n=370 geçerli anket formu analiz edilmiştir. Fırsat sitelerine yönelik tutum ve algılar bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlarda değerlendirilmiş, ayrıca öğrencilerin internet kullanımı ve online alışveriş yapma davranışları da belirlenmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin fırsat sitelerine yönelik tutum ve algılarının fırsat sitelerinden satın alma davranışını etkilediği, aynı şekilde internet kullanımı ve online alış veriş yapabilmenin de fırsat sitelerinden satın almayı anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Son olarak araştırmanın kısıtları vurgulanmış, gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the growing technology and increasing use of the internet, the fact that online shopping sites can respond to the changing needs and expectations of consumers has led the companies to compete on the internet. Online shopping system has become widespread, opportunity sites that offer hundreds of discounted and campaigned products to consumers and work with membership system have been born and these sites have become very attractive as a result of the opportunities they offer. The aim of this study is to determine the attitudes and perceptions of university students by examining the behavior of shopping through opportunity sites as a means of increasing electronic commerce. In this respect, n = 370 valid questionnaire collected from students studying at Ahi Evran University in Kırşehir were analyzed. Attitudes and perceptions towards opportunity sites were evaluated in cognitive, emotional and behavioral dimensions, and students' internet use and online shopping behaviors were also determined. As a result of the analysis, it was seen that the attitudes and perceptions of the students towards the opportunity sites affected the buying behavior from the opportunity sites, and the use of internet and online shopping had a significant effect on the purchasing from the opportunity sites. Finally, the limitations of the research were emphasized and suggestions for future studies were made.