Alejandro González iñárritu filmlerinin Auteur kuramı çerçevesinde analizi
Analysis of Alejandro González iñárritu films in the framework of Auteur theory
- Tez No: 591461
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu tez çalışması kapsamında bireysel yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak ''öteki'' yönetmenlerden farklı olmayı başarmış ve eserleriyle dünya sinemasında nitelikli bir yer edinmiş Meksika asıllı yönetmen Alejandro González Iñárritu seçilmiştir. Yönetmenin eserlerinde ortaya koyduğu ayrıştırıcı biçim ve içerik özellikleri ile oluşturduğu kişisel üslubu, fark edilen kişiliği sayesinde her kesimden insanı kendisine hayran bırakmıştır. Yönetmen Iñárritu'nun ürettiği içeriklere Auteur Kuramı perspektifinden bakılırken bu kuramın gelişmesinde etkili olan eleştiriler ve tartışmalar da göz önünde bulundurulmuştur. Kuram temelde yönetmenin teknik üslubunu belirleyen ögelere odaklanarak bireysel olarak kendini var ettiği dünya görüşünün etkileri ile eserlerinde izleyicisine yansıttığı nitelikli verilerin alıcı tarafından anlamlandırılmasına dair farklı yaklaşımları da bünyesinde taşımaktadır. Yönetmenin toplumsal ve tarihsel verilere nasıl baktığı, modern topluma getirdiği eleştiriler, oluşturduğu karakterlerinin yapısı, kullandığı metaforlar, filmin önemli bir birimi olarak gördüğü kurguya bakış açısı, renkler ve mekân üzerine geliştirdiği düşünceler, kişiselliğini filme aktarış şekli, filmlerinde işlediği öykülerin ayrıştırıcı yanlarıyla birlikte filmografisinin bütünlüğü ve özgünlüğü ile filmlerinin tema bütünlüğü, senaryo yazımında yer alması, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği uzun metraj filmleri göz önünde bulundurularak analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this work, the Mexican director, Alejandro González Iñárritu (he succeded to be different from the other directors and earned reputation with his works in the world movie by pushing the limits of individual creativity) was chosen. The director's individual style composing of different forms and contents in his works and his personality impressed people of all ages. The criticisms and the debates influenced on the development of this theory were taken into consideration while we were evaluating the contents of the director Iñárritu in terms of Auteur Theory. The theory, basically, focused on the factors qualifying the director's technical styles, and also incorporated the various approaches with the effects of worldview and the reflections of the qualified datas. All the factors such as the director's viewpoint to the historical and social datas, his criticism for the modern society, his characters' qualifications, the metaphors, the viewpoint to the fiction, the thoughts on the colors and place, his personality on the film, the integrity and originality of his filmography, his movies' theme integrity, his own scripts, his own full-length films assumed as both director and producer were analyzed.