Animasyon ilişkisi perspektifinde bilgi tasarımı ve bilginin görselleştirilmesi
Information design and visualisation in relation to animation
  1. Tez No: 591473
  2. Yazar: CİHANGİR ELMASKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsan zekasının ürettiği bilginin resim ve yazı ile başlayan kayıt süreci ile uygarlıkların gelişimi arasındaki bağ, çağlar boyunca bilginin aktarımı konusundaki ilerlemeyi göstermesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma günümüzde kullanılan bilgi tasarımı ve görselleştirmesine dair teknik ve yöntemlerin gelişimini tarihsel bir perspektifte incelemekte, bu sürecin sonucunda ortaya çıkan ve bilginin görselleştirilmesinde kullanılan sınıflandırma sistemlerini sunmaktadır. Günümüzde dijital teknolojilerin hızlı gelişimi ve içerik oluşturmada kullanılan animasyon teknikleri görsel açıdan etkileyici sonuçlar vermektedir. Ancak, animasyon tekniği ile üretilen görselleştirmelerin bireyler üzerindeki bilişsel etkilerinin de araştırılması gerekmektedir. Animasyon ilişkisi perspektifinde bilgi tasarımı ve bilginin görselleştirilmesi, insanın algı ve bilişsel sistemi ile hareketli görseller arasında kurulan bağı araştırmaktadır. Bilginin görselleştirilmesi bir bilim dalı olduğu kadar, bir sanat olarak da değerlendirilmektedir. Animasyon tekniği ile üretilen görselleştirmeler üzerine yapılan araştırmalar, geleneksel durağan görselleştirmelere göre, animasyon yöntemi ile hazırlanan görselleştirmelerin daha farklı biçimde algılandığını ortaya koymaktadır. Bu tezin temel amacı giderek artmakta olan veri ve veri kullanımının görsel olarak işlenmesi ve animasyon bağlamında bu ilişkinin incelenmesidir. Bilgi tasarımında animasyon kullanımının, bireylerin bilgilenme ve öğrenme sürecine olan etkileri ortaya konmaktadır. Bu çalışmanın, bilgi tasarımının önemini hakkında yeni tasarımcılar ve akademisyenler için daha fazla tartışma ve araştırma yapmak üzere yeni fırsatlar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The connection between the development of civilisation and knowledge recording systems such as paintings and writings have been an important subject of research. Those past recordings unveil the development of knowledge transferring skills of early humans and its progress throughout the history. This study examines the development of information design and visualization techniques and methods from a historical perspective. The thesis outlines the classification systems and methods used in information design that emerged as a result of this development process. Visualization of information is considered to be art as well as science. The rapid development of digital technologies and the animation techniques allow designers to create visually impressive content. Previous researches reveal that information visualizations made with animation technique are perceived in a different way than the traditional static ones. And it is indeed necessary to investigate the cognitive effects of animated information visualizations on individuals. The main objective of this study is to investigate the relationship between human cognition and the effects of animation in learning process. During this research, new knowledge has been gained about visualization of information in the context of animation and its effects on human perception. It is anticipated that this study, communicate and contribute to the importance of information design and offer opportunities for new designers and academics for further discussions and creativity.