Animasyon filmlerinde insan ve insan dışı doğa ilişkisi
The nature relationship of human and nonhuman in animated films
  1. Tez No: 433660
  2. Yazar: ASLI İGİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde giderek artan kentleşme, endüstriyelleşme ve mevcut kitlesel üretim-tüketim ilişkilerinin bir sonucu olarak insanların doğa üzerinde oluşturduğu baskı ve tahribat artmaktadır. İnsan faaliyetlerinin doğada yarattığı bu olumsuz etkiler, farklı düşünce akımlarınca geliştirilen hareketlerle sorgulanmaktır. Bu yaklaşımlardan biri olan insan merkezli çevreci hareketler genellikle belirli bir çevre sorununun kısa vadeli çözümüne yönelik ve sistemin olanakları içerisinde somut çabalar gösterirken, sorunların kökenine inmeyi göz ardı eder. Diğer taraftan doğanın kendisi için değer taşıdığını söyleyerek insan odaklı düşünce sistematiğine karşı çıkan derin ekoloji yaklaşımı ise ekolojik sorunlarının temelinde insanın doğayı kaynak olarak algılayan bakış açısının yattığını iddia eder. Doğa ve çevreye ilişkin sorunların küresel boyutlara ulaşmasıyla birlikte, farklı ekolojik hareketlerin yanı sıra kitle iletişim araçları da çeşitli anlatılar aracılığıyla dünya kamuoyunun dikkatini yaşanan ekolojik sorunlara çekmektedir. Çalışma kapsamında insanların doğaya yönelik müdahalesini eleştiren anlatı örnekleri olarak Orman Çetesi (Over the Hedge) ve Sevimli Hayvanlar (Konferenz der Tiere) animasyon filmleri incelenmektedir. Bu filmlerde insan ve insan dışı doğa ilişkisinin nasıl aktarıldığının saptanması amacıyla ekoeleştirel paradigma kullanılacak olup göstergebilimsel yöntem aracılığıyla da analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of ever-increasing urbazination industrialization and existing mass production consumption relationship, the pressure and demage of people on nature is on increase. These adverse effects of human activities on nature are being investigated by diverse movements of thought. As one of these movements, the human-centered and environmentalist one perceptibly attempts on a short- run slotion of a specific anvironmental problem within the bounds of possibility of the system. Nevertheless, it understimates the root of the problem. On the other hand, the approach of deep ecology that is against the systematic of human-centered movement with the claim that the nature is far itself maintains that the presumption of humans on nature as the source lies at the root of the ecological problems. In view of the troubles concerning nature and enviroment with global extent, various ecologic movements as well as mass mediums attract the attention of world public opinion to the present ecologic problems via various narrations. As some narration samples criticizing the human attemts on nature, such movies as 'Over the Hedge' and 'Animals United' are analyzed within the scope of the study. In these movies, the ecocritical paradigm has been used and the indicator has been analyzed by the semiology method so as to detect how the nature relationship of humanand nonhuman is conveyed.