Pnömokoklarda antibiyotik direnci
  1. Tez No: 59148
  2. Yazar: CENGİZ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÖZİNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Antibiyotiklerin kullanıma ilk sunulduğu dönemlerde penisiline oldukça duyarlı olan S. pneumoniae kökenlerinde ilk olarak 1960'ların sonlarında penisilin, eritromisin ve tetrasikline karşı direnç saptanmaya başlandı. Bindokuzyüzyetmişli ve 1980'li yıllarda kloramfenikol, yüksek düzey penisilin direnci ve çoklu antibiyotik direnci gösteren kökenler bildirildi. Son olarak, 1989 yılından itibaren sefotaksim ve seftriaksona direçli S. pneumoniae kökenleri soyutlanmaya başlandı. Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden soyutlanan 84 S. pneumoniae kökeninde agar dilüsyon yöntemi ile penisilin ve sefalosporin direnci, disk difüzyon yöntemi ile kloramfenikol, eritromisin ve tetrasiklin direnci araştırılmıştır. ODPD %30.8, YDPD %1,2 ve genel olarak penisilin direnci %32 olarak saptanmış, kloramfenikol ve sefalosporin direnci belirlenemezken tetrasiklin direnci %13, eritromisin direnci % 3.6 olarak bulunmuştur. Pnömokokların 80'den fazla serotipi olmasına rağmen yapılan çalışmalarda dirençli olarak saptanan kökenlerin büyük bir bölümü serotip 6, 9, 19, 14 ve 23'e aittir. Bu çalışmada penisiline dirençli olan 21 kökenin serotiplendirmesi yapılmış, beş kökenin serotip 6, üç kökenin serotip 19, iki kökenin serotip 14'e ait olduğu saptanmış ve 1 1 köken ise tiplendirilememiştir. Gerek sunulan bu çalışmada, gerekse yurdumuzda yapılan diğer araştırmalarda S. pneumoniae kökenlerinde saptanan penisilin direnci göz önüne alındığında, bizim toplumumuz için de pnömokoksik meninjitlerin ampirik tedavisinde penisilinin yeri olmadığı sonucuna varılmıştır. 37
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
  1. Streptococcus Pneumoniae'da antibiyotik direncinin çeşitli yöntemlerle saptanması
    Detection of antibiotic susceptibility in streptococcus pneumoniae by using different methods
    ABDULLAH KILIÇ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    1999
    MikrobiyolojiGATA
    Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  2. Konjuge pnömokok aşısının (PCV7) sağlıklı çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılık sıklığı, serotip dağılımı ve antibiyotik direncine etkilerinin saptanması ile taşıyıcılık, serotip dağılımı ve antibiyotik direnci için risk faktörlerinin belirlenmesi
    The determination of the effects of pneumococcal conjugate vaccine (PCV7) on frequency of nasopharyngeal pneumococcal carriage, serotype distribution and antibiotic resistance in healthy children and the identification of the risk factors for frequency of carriage, serotype distribution and antibiotic resistance
    HALİL ÖZDEMİR
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2012
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnkara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. ERDAL İNCE
  3. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda nazofaringeal streptococcus pneumoniae taşıyıcılığının epidemiyolojisi
    Başlık çevirisi yok
    CENGİZ AKBENLİOĞLU
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2002
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıMarmara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    DOÇ.DR. MUSTAFA BAKIR
  4. Pnömokok suşları arasında penisilin direncinin araştırılması
    Başlık çevirisi yok
    HAKAN ERDEM
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2000
    Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon HastalıklarıGATA
    Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  5. Çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı ve pnömokoklarda penisilin direncinin saptanması
    Nasopharyngeal carriage of S.pneumoniae at children and investigation of the penicillin resistence in pneumococci
    ERGİN ÇİFTÇİ
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    1998
    Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıAnkara Üniversitesi
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. ÜLKER DOĞRU